Bu sene Çin ekonomisinde sıkıntılar yaşandı, fakat Shenzhen’de düzenlenen CPSE fuarı bu sıkıntılardan çok uzakta bir görünümdeydi.

Fuar organizatörü Michael Yang, fuarla ilgili olarak: ”Bu sene geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla katılımcı ve ziyaretçi fuarda yer aldı. IT tabanlı pek çok firma bu sektöre giriyor” dedi.

CPSE fuarının büyüklüğünü ifade etmemiz gerekirse, Londra’da düzenlenen Ifsec ve Almanya’da düzenlenen Security Essen fuarlarından çok daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. 110.000 m2 lik fuar alanında katılımcıların %15’i, ziyaretçilerin ise %10’u yerel firmalardan oluşuyordu.

Fuarın ana salonu olan 1.Salonda CCTV firmalarının ağırlıkta olduğu göze çarpıyordu. Panasonic, Pelco, Axis, Bosch, Samsung ve Sony gibi global markaların tamamı bu alanda idi. Bu alanda Çin firmaları da büyük standlarıyla dikkat çekti.

Fuar organizatörü Michael Yang: ”Bu sene herkes piyasanın yavaş olduğundan yakınıyordu, fakat fuardaki bu katılıma baktığımda, bu sektörün geleceğine olan güvenim tam.” diye ifade ediyor.

Dikkat Çeken Çözümler

Fuarda özellikle HD-TVI çipi üreticisi Techpoint’in tanıttığı çözümler dikkat çekti. Sitemizde daha öncede yer verdiğimiz gibi, 3MP, 4MP ve 5MP HD-TVI ürünleri fuarda tanıtıldı ve çok yakında bu çözünürlüğü destekleyen kamera ve DVR’ların piyasaya çıkması ile IP kameraların domine ettiği 2 megapiksel üzeri pazardan HD-TVI ürünlerinde pay alması bekleniyor.

Bunun yanısıra , yeni bir teknoloji olmasa da, hemen her stantta 4K görüntü destekleyen kamera ve sistemler ziyaretçilere sunuluyordu.

Video analiz çözümleri geçtiğimiz senelere oranla çok daha fazla firma tarafından ziyaretçilere sunuluyordu.

Dikkat çeken başka bir trend ise internet tabanlı ev otomasyon sistemleriydi.

Geçiş kontrol sistemleri, hırsız ve yangın ihbar sistemleri gibi diğer çözümler de fuarda nispeten küçük bir salon olan Hall 6 ‘da sergilendi.

Sektöre Yeni Firmalar Giriyor

Fuara ilk kez katılan firmaların büyük bir kısmı IT ve internet sektöründen firmalar oldu. Örnek olarak: Toshiba ve Seagate önceki senelerde fuarda distribütörleri tarafından temsil edilirken, bu sene kendileri direkt olarak yer aldılar. Bu da güvenlik sektörünün bu firmalar için gittikçe daha önemli bir hal aldığına işaret ediyor.

Çin’in önemli IT firmalarında Huawei, yine güvenlik fuarlarında direkt olarak katılımcı olmayan bir firma iken, bu sene CPSE’nin en büyük standlarından birinde network kamera ve IP kamera kayıt ve yönetim sistemlerini tanıttılar.

Çin güvenlik sektörünün iki devi; Dahua ve Hikvision’un standları en kalabalık standlardı.

Özellikle Hikvision’un uçurduğu kameralı drone ziyaretçilerin ilgisini çekti. Çeşitli yeni kamera modellerinin yanısıra IVMS-5200 VMS platformu dikkat çekici ürünler arasındaydı.

Başka bir Çinli üretici Univew’in sahibi Aaron Chao, fuara olan talepten memnundu:”Katılım bizi sevindiriyor, ama dikkat çekici başka bir şey var: artık Çin’li üreticiler markalaşmanın önemini anladı, OEM üretim yerine kendi markalarına yatırım yapıyorlar. Ayrıca tek bir ürün üzerine çalışmayıp, komple çözüm sunabilen firmaların sayısı da artıyor” dedi.

Sonuç

Çin’li üreticiler sektördeki bu büyümenin en az üç dört yıl daha süreceğini öngörüyorlar. Global güvenlik pazarında Çin’li firmaların payı her geçen yıl artacak ve uzun yıllardır bu sektörün ana oyuncuları olan global markaların pazar paylarından daha fazla pay elde edecek seviyeye geleceklerdir.

Dünya piyasasında ekonomik dengesizliklerle geçen 2015 yılına rağmen sektör gelecekten emin.