Markası ne olursa olsun, android telefonlar aynı uygulamayı çalıştırabilir. Böyle bir uyumluluk neden kamera sektöründe olmasın?

5 Mart 2018’de Sony Semiconductor Solutions Corporation, Wistron, Foxconn, Nikon ve Scenera akıllı kameralara Android benzeri bir uyum sağlayabilecek bir altyapı geliştirmek için anlaşma imzaladılar.

NICE yani “Network of Intelligent Camera Ecosystem” (Akıllı Kamera Ekosistem Birliği Ağı) ; farklı marka kameraların aynı yazılım ve bulut altyapısında çalışabilmesini amaçlıyor. Ekosistemdeki tüm cihazlar belirlenmiş bir standartta şifreleme ve AI özellikleri sunacak.

Scenera’nın CEO’su David Lee NICE hakkında şunları söyledi: “ Bugün kameralara baktığımızda, her bir kamera üreticisinin kendi ürünleri için üretilmiş yazılımları var ve farklı kameraları bir arada kullanmak gerçekten güç. Biz android benzeri bir altyapı oluşturarak, tüm cihazların aynı platformu desteklemesini sağlamayı amaçlıyoruz. NICE standartları bu sene sonuna kadar belirlenmiş olacak. Piyasada NICE platformunu destekleyen ilk ürünler 2019 yılında boy göstermeye başlayacaktır.”

NICE platformu kullanıcılara ne kazandıracak?

Öncelikle, NICE destekleyen ürünler aynı bulut ve yapay zeka altyapısı üzerinde çalışacak. Böylece kamera üreticisinin kameraya eklemediği bir özellik NICE platformu sayesinde kullanılabilecek. Örneğin; evinizdeki köpeğinizin ve bir hırsızın ayırt edilmesi işlemi için, üreticinin bir yazılım geliştirmesi gerekmeyecek ve bu özellik NICE platformundan sağlanacak.

Sağlanacak API ile, pek çok 3. parti kurum ve kişilerce geliştirilecek uygulamalar, kullanıcı tarafından kullanılabilecek.

Kullanıcılar farklı üreticiler tarafından üretilmiş kameralar kullanarak bir kamera sistemi oluşturabilecekler. Tüm kameralarını tek bir arayüzden kolayca yöneterek aynı buluta kaydedebilecekler.

NICE ekosisteminde yayınlanacak uygulama ve yazılım güncellemeleri ile kameraların kullanım ömrü uzayacaktır.

Kaynak: nicealliance.org, digitaltrends.com