Stratejisinde önemli bir değişikliğe giden Bosch, Bina Teknolojileri bölümünü bölgesel entegratör işine odaklanacak şekilde yeniden yapılandırıyor. Şirket bundan böyle bina güvenliği, enerji verimliliği ve otomasyona yönelik çözüm ve hizmetler üzerine odaklanacağını açıkladı. Bu yeniden düzenleme ile, Bosch, Bina Teknolojileri bölümünün ürün işinin önemli bir bölümünü, özellikle de Video, Geçiş Kontrol, Alarm Sistemleri ve İletişim birimlerini satmayı hedefliyor. Bu hamle, 90’dan fazla uluslararası lokasyonda yaklaşık 4.300 çalışanı etkileyecek.

Bosch, her üç iş birimini, ilgili çalışanları ve lokasyonlarıyla birlikte satın almakla ilgilenen bir alıcı bulma aşamasında olduğunu belirtiyor. Ancak şirket, sistem entegrasyonundaki kritik rolü nedeniyle yangın alarm sistemleri ürün işinin satılmayacağını açıkladı. Bunun yerine, entegratörlük işiyle birleştirilecek ve devam ettirilecek.

Thomas Quante “Her üç iş birimini de devralacak, işletmeyi daha da güçlendirecek ve ona güvenli bir gelecek sağlayacak bir alıcı bulabileceğimizden eminiz. Bu iş birimleri, yeni sahibinin yönetiminde umut verici bir gelecek için mükemmel bir konuma sahiptir: yenilikçi ürünler, yüksek vasıflı çalışanlar ve büyüme için cazip fırsatlar sunan bir pazar ortamı.”

Thomas Quante - Bina Teknolojileri Başkanı, Bosch

Bosch’un bu iş birimlerini satma kararı, bölgesel entegratör işine odaklanmaya yönelik stratejik bir değişimden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bina güvenliği, enerji verimliliği ve bina otomasyon sistemleri entegrasyonu alanlarında daha fazla büyüme potansiyeli ve karlılık tespit etmiş olabilir ve bu nedenle böyle bir tasarrufa gitmiş olabilirler.

Bu kararla, Bosch, temel alanlara odaklanarak uzmanlığını geliştirmek, hizmet sunumlarını iyileştirmek ve bu alanlardaki pazar payını artırmayı hedefleyecektir.

Bosch’un bu birimlerini kimin almak isteyeceği merak konusu. Bu iş birimlerini satın alan firma bir anda yenilikçi ürünlere, yetenekli iş ortaklarına ve cazip büyüme fırsatlarına sahip bir pazar ortamına erişim sağlayabilir.

Yeniden yapılanma, ilgili iş birimlerinde yer alan çalışanlar ve lokasyonlar için başlangıçta belirsizliğe neden olsa de Bosch’un amacı, bu üç iş birimini de devralacak bir alıcı bulmaktır; bu da bu çalışanlar için süreklilik ve potansiyel olarak yeni fırsatlar sağlayacaktır.

Gelişmeleri takip edip sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz. Konu ile ilgili düşüncelerinizi sosyal medya mecralarımızda bizimle paylaşabilirsiniz.