Dahua’nın IP Intercom sistemini sizler için inceledik. Videoda yer almayan bazı detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Sistem bina içine takılan VTH monitörü ve kapı girişine takılan VTO kamera cihazı olmak üzere iki ayrı üniteden oluşmaktadır. Sistem TCP / IP network tabanlı olup, cat6 kablo üzerinden çalışmaktadır.

VTO3211D Dış Ortam Ünitesi:
VTO cihazının bir web arayüzü bulunuyor. Bu arayüz üzerinden cihazın ip adresini, kapı açma süresini, zil sıralamasını, vth yetkilendirmesi gibi temel ayarlarını yapabilirsiniz.

VTO cihazı 12 volt 1A bir güç kaynağına ihtiyaç duymaktadır. (Kapı kilidi için gereken enerjiyi farklı bir adaptörle beslemek gerekmektedir.)

Elimizdeki ünitede iki ayrı zil düğmesi var. Bu cihaz iki daireli bir villa için kullanılabiliyor. Dış ünite IP65 standartlarında, oldukça sağlam ve şık bir tasarıma sahip.Sıva üstü montaj yapılabiliyor. Üzerinde 720p (HD) cmos kamerası var, görüntü kalitesi ideal seviyede.

Cihazda entegre olarak bir de mifare kart okuyucusu mevcut, isterseniz sisteme tanımlayacağımız bir mifare kart kullanarak, daire veya bahçe kapısının açılmasını sağlayabiliyorsunuz.
Cihazın arka tarafında iki ayrı soket girişi bulunuyor. Sol tarafta bulunan soket sadece rj45 network bağlantısı için kullanılırken, diğer soket üzerinden; Cihazın elektrik beslemesini, kapı kilit ve bina içinden kilidi buton ile manuel açma bağlantılarını yapabiliyorsunuz.
Bu sokette ayrıca alarm girişi, çıkışı ve rs 485 çıkışı da mevcut.

Hava karardığında ır ledler otomatik olarak devreye giriyor, ve kamera gece görüşüne geçiyor. Sistem gece moduna geçtiğinde Mifare modülün bulunduğu isim alanı beyaz bir led ile otomatik olarak aydınlatılıyor.

VTH1550CH İç Ortam Ünitesi:

VTH iç ortam monitörü 12 volt 1a güç kaynağına ihtiyaç duymaktadır.

VTH cihazının tüm ayarlarını monitör ekranı üzerinden yapılabiliyor. Bu sebeple cihazın ayrıca bir web arayüzü bulunmuyor.

Sistemin iki ayrı ayar menüsü bulunmaktadır. Monitör üzerinde ayarlar simgesine basıldığı zaman kullanıcı ayarlarına giriş yapılırken, ayarlar simgesine 5 saniye boyunca basılı tutulduğunda cihazın network, daire numaralandırması ve VTO dış ortam ünitesine bağlantı ayarları yapılabiliyor.

Monitör 800×480 çözünürlükte ve 7” kapasitif dokunmatik ekran sahip.
Üzerinde tümleşik olarak gelen 6 bölgeli basit bir kablolu ev alarm sistemi de bulunuyor. İstenirse cihaza kablolu alarm ekipmanları bağlanabiliyor. Burada en basit hali ile harici elektrik kaynağına ihtiyaç duymayan kapı/pencere manyetik kontakları kullanılabilir. Diğer hareket ve gaz dedektörü gibi ekipmanlar harici kesintisiz bir enerjiye ihtiyaç duyduklarından dolayı bu sistemde kullanılması uygun olmayacaktır. Zaten entegre olarak gelen alarm sistemi oldukça basitleştirilmiş hali ile kullanıma sunulmuş.
Herhangi bir bölgeden alarm geldiği zaman, alarm en fazla 10 saniye çalmaktadır.
Alarm ayarlarından giriş çıkış bölgeleri ve süreleri ayarlanabiliyor.

VTH cihazına istenirse IP kamera da eklenebiliyor. Monitör simgesine basıldığında ya da kapı zili çaldığında sisteme eklenen kameralardan istediğinize bağlanıp, kamera görüntüsünü monitör ekranına getirebiliyorsunuz.

VTH cihazına opsiyonel olarak 32GB’a kadar sd kart takılabiliyor. Gelen çağrıları cevaplamadığınızda ziyaretçi isteğe bağlı olarak sd kart üzerine görüntülü mesaj bırakabiliyor. Ayrıca ziyaretçi mesaj bırakmasa bile cevaplanmayan çağrılarda da sistem sd kart üzerine otomatik olarak ziyaretçinin ekran görüntüsünü alıyor.
Bu görüntülere monitördeki info menüsü altından ulaşılabiliyor.

Sistem Dahua’nın IOS IDMSS ve Android GDMSS mobil uygulamaları ile entegre olarak çalışmaktadır. İstenildiği zaman uygulama üzerinden VTO cihazına bağlanıp, ziyaretçi ile görüşebiliyor ve uzaktan kapıyı açabiliyorsunuz.

Zil çaldığı zaman mobil uygulama üzerinden de bildirim alınabiliyor. Bizim test ettiğimiz cihazlardaki firmware yazılımlarında bu özellik olmadığından dolayı, bu testi gerçekleştiremedik. Dahua Türkiye’den aldığımız bilgiye göre bir sonraki güncellemede bu özellik aktif olacakmış.

İlginiz için teşekkür ederiz.