Coşkunöz Holding iştiraki Coşkunöz Metal Form, Event Gates Visor kullanarak manuel preslerde gerçekleştirdiği iş güvenliği uygulamasıyla MESS İş Güvenliğinin Yıldızları yarışması Dijital İSG kategorisinde birinci oldu.

MESS İş Güvenliğinin Yıldızları Nedir ?

MESS(Metal Sanayicileri Sendikası) İş Güvenliğinin Yıldızları Ödülleri, iş sağlığı ve güvenliği konusunda “Sıfır Risk” hedefiyle hayata geçirilen proje ve uygulamaların ödüllendirildiği, Türkiye’nin en kapsamlı İSG ödül organizasyonudur.

Dijital İSG Kategorisinde Birinci

Endüstriyel yapay görme çözümleri üreticisi Event Gates’in Visör ürününün manuel preslerdeki uygulaması Coşkunöz’de hayata geçirildi. Coşkunöz bu proje ile MESS İş Güvenliğinin Yıldızları Yarışması’nda “Dijital İSG” kategorisinde birinci oldu.

Event Gates’in hayata geçirdiği proje yapay zeka ve görüntü işleme teknolojisi ile manuel preslerin güvenliğini artırıyor. İş güvenliği standartları, manuel preslerde çift el butonları ve ışık bariyerlerinin bulunmasını gerektiriyor ancak geniş tablalı preslerde operatörlerin ışık perdelerinin arasına geçiş kalıba müdahale gibi yerinde yapılması zaruri görevleri yerine getirmesi gerekebiliyor. Çok düşük bir risk dahi olsa, bu anlarda presin çalışmasına mani olacak bir sistem bulunmuyor.

Geliştirilen proje ile ışık bariyerlerinin arasında kalan alan da sürekli olarak kameralarla izlenmekte ve bu alanda bir insan olması durumunda sistem presin çalışmasına mani olmaktadır. Yapay zekaya dayalı bu çözümde kamera görüntülerinde insan tespiti, derin öğrenme teknikleriyle geliştirilen özgün model tarafından gerçekleştiriliyor. Sistemin bir önemli özelliği de çok hızlı tepki süresi sayesinde iş güvenliğinin çalışmayı aksatmadan sağlanması.


Coşkunöz tarafından yarışma için paylaşılan videoda Pres Üretim Sorumlusu Semih Zeybek uyguladıkları çözümü tanıttı.

Event Gates ürünleri otomotiv sanayi başta olmak üzere birçok işletmede vinç ve robotik hücrelerin güvenliğinde ve görsel kalite kontrolde kullanılıyor.

kaynak
Event Gates
görseller: MESS