Google akıllı ev güvenlik sistemleri firması ADT’nin %6,6 hissesini 450 milyon dolara satın aldı.

Google 2014 yılında da Nest’i 3.2 milyar dolara satın almıştı. Bu satın alımlarla beraber Google akıllı ev güvenlik sistemlerine iyice odaklanmış gibi görünüyor.

Google yaptığı açıklamada, ADT’ye 450 milyon dolar yatırıp yaptığını ve ADT’nin güvenlik kamerası, yangın dedektörü, görüntülü kapı zili ve alarm sistemleri gibi Nest ürünlerinin satış ve satış sonrası hizmetlerini ADT’nin sağlayacağını söyledi.
ADT bu hizmet için 20.000 teknisyen sağlayacak.

ADT, bu yıldan itibaren müşterilerine Google cihazlarını sunmayı ve 2021′de entegrasyonu genişletmeyi planlıyor. Ayrıca her iki şirket pazarlama, ürün geliştirme, teknoloji ve çalışan eğitimi için ek 150 milyon dolar bütçe sağlamayı taahhüt etti.

Google Nest’in başkan yardımcısı Rishi Chandra blog yazısında “Amacımız, müşterilere daha az yanlış alarm vermek, alarm olaylarını almak için daha fazla yol sağlamak ve evin içinde ve dışında olası olayların daha iyi tespit edilmesidir. Örneğin insanlara, paket tespiti gibi bildirimler de sağlayacağız. ADT müşterileri de , akıllı uyarılar ve 30 güne kadar olay kaydı dahil olmak üzere insanları evdeki önemli olaylar hakkında bilgilendiren bir hizmetimiz olan Nest Aware’e de erişebilecek ”diye yazdı.

kaynak
theverge.com
blog.google