Honeywell’den Alexa Destekli DIY Güvenlik sistemi

Honeywell Smart Home Security adı ile DIY (do it yourself /kendin yap)  pazarına yönelik bir akıllı ev güvenliği ürünü piyasaya tanıttı. Basit bir kuruluma sahip olup, evin içinde ve etrafında olan olaylarla ilgili kullanıcıya bilgi vermek üzere tasarlanmış.

Cihazı benzerlerinden ayırt eden en önemli özelliği; Amazon Alexa sisteminin cihazın içinde bütünleşik olarak kullanıcıya sunulması.

1080P video, 145 Derece görüntü açısı, çift yönlü ses iletişimine sahip sistem, kayıtlı yüzleri tanıyabiliyor. Eve gelen kişi şayet kayıtlı ise, size eve gelen kişinin ismini söyleyerek bildirim gönderiyor.

Evin ihtiyacına göre, pencere ve kapı sensörleri, PIR dedektör ve kamera gibi ilave aksesuarlar eklenebiliyor.

DIY Nedir?

“Do It Yourself” yani “kendin yap” anlamına gelen bu kısaltma özellikle ABD’de büyük bir pazardır. Ürünler tüketicinin kendi kendine kurabileceği şekilde dizayn edilir ve satılır. DIY ürünlere en güzel örneklerden biri IKEA mobilyalarıdır.

Üreticinin aracı olmadan direk nihai tüketiciye ulaşabildiği bir pazarlama şekli olduğu için karlılık yüksektir. Aynı zamanda, aracısız bir şekilde ürüne ulaşan nihai kullanıcı da nispeten daha uygun bir fiyatla ürüne sahip olmuş olur.