Geçtiğimiz ay Türkiye’de güvenlik sektörünün en büyük fuarı olan ISAF bu sene 21. kez sektör profesyonellerini ağırladı.

İlk kez 2000 senesinde Ankara’da düzenlenen ISAF, aradan geçen yıllar boyunca hem katılımcı sayısını hemde ziyaretçi sayısını arttırmayı başardı. Özellikle son yıllarda yurt dışından üretici ve ziyaretçilerinde takip ettikleri ve yer aldıkları bir fuar haline geldi. Bu sene yurt dışından 9 ülkeden 63 heyet üyesi ISAF fuarını ziyaret etti.

FUARDA DİKKAT ÇEKENLER

Sektörümüzde son birkaç yıldır “ürün” odaklı çalışmalar yerini “çözüm” odaklı çalışmalara bırakmış durumda.

Sektördeki fiyat bazlı rekabetten sıyrılmanın ve ön plana  çıkabilmenin formüllerinden biri; kendine ait “çözüm” üretebilmekten geçiyor. Farklı sistemleri tek bir program altyapısı altında toplayıp yönetebilmek, nesnelerin interneti yani IoT (Internet of Things), akıllı bina ve akıllı şehir sistemleri gibi güncel teknolojileri çözümün bir parçası haline getirmek firmaları ön plana çıkartıyor.

Biges’in Sosyal Alarm Sistemi

Özellikle yalnız yaşayan yaşlı vatandaşlarımız düşünülerek geliştirilen bu sistemle;

  • Evde oluşabilecek acil durumlar (su baskını, yangın, gaz kaçağı vb.)
  • Bazı rutin sağlık kontrolleri (Şeker, tansiyon ölçümü)
  • Belediyenin sağladığı hizmetler (sıcak yemek, temizlik vb.)

 

Biges - Sosyal Alarm

Buna benzer pek çok durumda belediyelerde kurulu çağrı merkezlerine herhangi bir telefon kullanmadan, panelin üzerindeki çift yönlü sesli iletişim desteği ile bağlanılarak, operatörle görüşme sağlanıyor, vatandaşın ihtiyacı belediyelerce gideriliyor.

Beşiktaş ve Kahramanmaraş Belediyeleri bu sistemle yaşlı vatandaşlarına hizmet vermeye başlamış.

Biges yine kendi geliştirdiği ve alarm sistemlerine akıllı ev özellikleri kazandıran “Biges Smartbox” , “Okul Yolu”,  “Akıllı Şehir” gibi uygulama ve projelerini ziyaretçilere tanıttı.

Okisan ve Dahua’nın Lazer Kameraları

Her sene fuar alanının tam girişindeki yeri ile dikkat çeken Dahua Distribütörü Okisan’ın standında Dahua’nın lazer kameraları dikkat çekti.

TPC-PT8620C_guvenlik_teknolojileri_net

5KM Lazer Aydınlatma, Termal Kamera Modülü ve IP Kamera Modülü 62x optik zoom ve PTZ özellikleriyle donatılmış TPC-PT8620C Dahua Modelleri özellikle sınır güvenliği için tasarlanmış yüksek performanslı cihazlar.

Ayrıca Dahua standında, “Machine Vision” tabir edilen ve makinelerin çalışmalarını izleyip kayıt altına alabilen endüstriyel kameralar, kablosuz hırsız alarm sistemleri gibi yeni ürün portföyleri de yer alıyordu.

Neutron – Nesnelerin İnterneti IoT

Neutron’un Kablosuz alarm sistemi “akıllı ev” özellikleri gösteren bir çözüm olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Alarm sistemine eklenen kablosuz kamera, sensör ve dedektörlerle çeşitli senaryolar çalıştırılabiliyor ve sistem mobil cihazlardan kontrol edilebiliyor.

neutron_iot_ev_otomasyon

Ayrıca Neutron standında Çinli üretici Uniview ürünleri de sergileniyordu.

Arma Kontrol – Teröre Geçit Vermeyen Bariyer

Araçlı intahar saldırılarına karşı etkin bir koruma sağlayan Arma Kontrol Road Blocker, Türkiye’de PAS68 P1 testini geçen ilk üretici olma özelliği taşıyor.

 

Hikvision – İnsansız hava araçları ve PanoVU

Sektörün öncü üreticilerinden Hikvision standında insansız hava araçları , Turbo HD 4.0 görüntü teknolojisi ve sıra dışı tasarımı ile PanoVu dikkat çeken ürünlerdi.

panovu_panaromik_guvenlik_teknolojileri_net

 

Burada yer veremeyeceğimiz kadar çok ve değerli 337 firma fuarda ürün ve çözümlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Gerek katılımcı gerekse ziyaretçi sayısının istikrarlı bir şekilde artması, sektörümüzün büyüdüğünün en önemli göstergesidir.

ISAF bu sene 10.861 m² ‘lik stand alanında;

79 ilden 16.023 ve 54 ülkeden 16.869 kişiye ev sahipliği yaptı.

Fuara en çok katılım, Türkiye’de Marmara Bölgesi, Dünya’da ise Orta Doğu ülkelerinde gerçekleşti.

Fuarda emeği geçen Marmara Fuarcılığa ve katılımcı firmalara teşekkür ederiz.