İstanbul’da uygunsuz faaliyet gösteren hafriyat kamyonlarını engellemek için başlatılan çalışma ile: hafriyat, moloz ve hazır beton taşıyan 11 bin kamyona araç takip sistemi takılarak uydu üzerinden takip için hazır hale getirildi. Kurallara uymayan, çevreyi kirleten ve eksikleri olan kamyon sürücülerine belirlenen miktarda ceza kesilebilecek.

Döküm alanı girişine İBB tarafından kurulmuş olan uyarı tabelasında, “15 Aralık 2017 tarihinden itibaren çalışır halde araç takip sistemine sahip olmayan hafriyat araçları, döküm sahalarına alınmayacaktır.” ifadelerini yer alıyor. Hafriyat kamyonlarına araç takip sistemi takılması UKOME (İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından 9 Ağustos 2007 tarihininde karar alınmış ve kararda “İstanbul plakalı ve İstanbul dahilinde çalışacak İstanbul plakalı olmayan, lift sistemine sahip hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atığı taşıyan kamyonlara ‘Araç Takip Sistemi’ takılmasının zorunlu hale getirilmesi teklifinin kabulüne karar verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

Kentsel dönüşümün ve büyük projelerin olduğu İstanbul’da hafriyat kamyonlarının karıştığı son 20 ayda 38 kişi hayatını kaybetti.