Çevre ve Şehircilik bakanlığı Karadeniz’deki yaylalarda kaçak yapılaşmaya karşı rüzgara dayanıklı ve termal kameralar ile çalışabilen drone arayışına girdi. Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için havadan denetim yöntemleri üzerine çalışan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dahua Teknoloji ile işbirliğine hazırlanıyor. Bakanlık, Dahua yöneticileriyle görüşmelere başladı. Yakın bir tarihte başlaması beklenen proje kapsamında ilk etapta 3 adet drone alınması hedefleniyor.

Deneme Uçuşları Yapıldı

Türkiye’ye X820 modelini öneren Dahua Teknoloji,  firma teknik elemanlarının ve Bakanlık katılımı ile Ankara’da deneme uçuşları yapıldı. Görüşlerinin devam ettiği ve Dahua Teknoloji’nin önerdiği X820 drone modeli, saatte 54 kilometre rüzgara kadar 1500 metre yükselebilirken, 5 kilometrekarelik alanı tarayabiliyor ve termal kameralar ile ısıya duyarlı bir şekilde çalışabiliyor.Bakanlık, drone’lar ile Karadeniz’deki yaylaların yanı sıra ormanlık alanları da denetleyerek fırsatçıların önüne geçmeyi ve kaçak yapılaşmaya karşı etkin bir mücadele hedefliyor.

Güvenlik Teknolojileri ekibi olarak, Dahua Teknoloji’nin düzenlediği etkinlikte drone’ları inceleme fırsatı yakaladık. X650 ve X820 modelini youtube kanalımızdan inceleyebilirsiniz.