Güvenlik amacıyla üretilen kamera sistemleri için yazılmış virüs tesbit edildi.

Internet ve ağ güvenliği konusunda uzmanlaşmış olan ” Incapsula ” adlı firmadaki uzmanlar, Linux tabanlı 900 kamerada, kamerayı botnet’e çeviren bir kod keşfettiler. Botnet yüklü bu kameralar ile milyonlarca müşteriye hizmet veren bir bulut kamera servisine saldırı düzenlendi.

Botnet Nedir ?
Bilgisayarlara ve bilgisayar tabanlı sistemlere, sahibinden habersiz yüklenen kötü amaçlı kodlarla, bu sistemlerin istenildiği zaman ve kullanıcının haberi olmadan, hackerlar tarafından kötü amaçla kullanılabilmesine olanak tanıyan kötü amaçlı yazılımlardır.

Hackerlar güvenlik açığı olan pek çok farklı markanın kamerasını bu yolla hacklediler. Bazı kameralar pek çok kez ve farklı kişiler tarafından hacklendi. Dünya genelinde internete bağlı milyonlarca kamera var ve bunların pek çoğu düzgün olarak kurulmamış. Dolayısıyla bu tip kameralara hackerların ulaşması ve görüntülerinin elde edilmesi zor değil.

Bu ve benzeri durumların önlenmesi için; kamera üreticileri, ürünlerini daha güvenli bir hale getirip müşterilerine öyle ulaştırmalıdır. Ayrıca kullanıcılar, bu ürünleri nasıl daha güvenli bir şekilde kullanabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidirler. Kamera sistemi kurulumunu yapan kişilerin de internet güvenliği konusunda bilgi sahibi olması ve gerekli önlemleri kurulum aşamasında alması önemli bir konudur.

 

Kaynak: engadget.com