Genelde kurumsal ölçekteki CCTV sistemlerde ihtiyaç duyulan IP video yönetim sistemleri, çoklu marka ve model desteği, daha yönetilebilir esnek sistem yapısı ve depolama yönetimi sebepleriyle tercih ediliyor.

ipvm.com’un yaptığı araştırmada en iyi 10 ip kamera yazılımı arasında yer alan ve fiyat/performans olarak öne çıkan ”Luxriot” yazılımının V2.5.6 sürümünü sizler için inceledik.

Luxriot ile Tanışalım

Luxriot ; Düşük çözünürlüklerden 4K’ya kadar çözünürlükte kameraları destekleyen bir IP video kayıt ve yönetim yazılımı.

Türkiye pazarında satış ve teknik desteği Biges A.Ş. tarafından sağlamaktadır.

Luxriot Tanıtım Videosu:

1 Kanal, ücretsiz ve sınırsız demo

Luxriot’un deneme sürümü, pek çok firmanınkinden farklı olarak, 1 kameranızı süre kısıtlaması olmadan kaydetmeye ve yönetmeye izin veriyor.  Sistemi incelemek ve tanıtmak isteyenler için çok güzel bir imkan.

Desteklenen Cihazlar

Luxriot, güvenlik sektörünün önde gelen pek çok kamera markasını ve modelini destekliyor. Axis, Hikvision, Dahua, Bullwark, Samsung, Sony, Vivotek ve pek çok farklı markanın 3000’in üzerinde cihazını desteklediğini üreticinin web sitesinden görüyoruz.

Desteklenen kamera listesine http://www.luxriot.com/eng/support/cameras/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Listede olmayan ve ONVIF protokolünü destekleyen kameraları da yine Luxriot ile kullanabilirsiniz.

Sistem Mimarisi

Luxriot yazılımında VMS istemci-sunucu mimarisi kullanılmaktadır. Bu sayede tek bir NVR / DVR hibrit cihazında kullanılan kameralar, binlerce işleme ve birden çok sunucu sistemine gereksinim duymadan çalıştırılabilmektedir.

Luxriot’un Server (sunucu) ve Client (istemci) olmak üzere iki ayrı VMS yazılımı vardır. Luxriot VMS Server yazılımının kurulu olduğu bilgisayara kameralar eklendikten sonra, farklı lokasyonlardan istenildiği kadar client ile kamera görüntüleri izlenebilir ve sistem yönetimi yapılabilir.

İstenilen kameralar Server yazılımı ile birlikte kurulabilen Broadcast (Yayın) sunucusu sayesinde Web Browser üzerinden; IOS/Android uygulaması ile de mobil cihazlar üzerinden izlenebilmektedir.

Sistem Gereksinimleri ve Hesaplama Aracı

Luxriot genel anlamda sistem kaynaklarını verimli kullanan bir yazılım. Özellikle kamerada hareket olmadığında fps otomatik olarak 1 kareye kadar düşürülebiliyor ve depolamada oldukça önemli avantaj sağlanıyor.

Resmi web sitesindeki sistem hesaplama aracı ile projeniz için hesaplama yapabilirsiniz:

http://www.luxriot.com/eng/support/calculators/

Sizin için aşağıda örnek bir sistem oluşturduk:

 

Screenshot 2016-05-07 10.12.21

Screenshot 2016-05-07 10.13.34

Lisans Çeşitleri ve Fiyatlandırma

Luxriot’un lisans paketleri 1 kanal ile başlıyor ve sınırsız lisans imkanı sunan ”Enterprise” paketine kadar yükseliyor.

Enterprise lisansı 1 sunucuda sınırsız kamera kayıt ve yönetimine izin veriyor. Tabi burada limitleri sizin kullandığınız sunucunun donanım özellikleri belirliyor. Ayrıca firma, 1 sunucuda en fazla 128 Kanal kullanılmasını da tavsiye ediyor.  Sınırsız kamera imkanı sunan bu lisansın ülkemizdeki son kullanıcı fiyatı 2.400€+KDV.

Opsiyonel veya sonradan eklenebilen (add-on) lisanslar

Luxriot VMS kullanıcıları, ihtiyaç halinde, sisteme ilave lisanslar ekleyerek; Plaka tanıma, kişi sayma, gelişmiş video analizleri özelliklerini de sistemlerine ekleyebiliyorlar.

Özellikle orta ve büyük ölçekli projelerde, firma ve kurumların ileride talep edebilecekleri ilave özellikler içinde uygun bir altyapı sunulmuş oluyor.

Bu paketlerle Luxriot aşağıdaki video analiz özelliklerine sahip oluyor:

 • Plaka tanıma
 • Sabotaj Algılama,
 • Görüntü Sarsıntı Giderme,
 • Gözetim Takibi,
 • Alan İçinde Varlık Algılama,
 • Giriş/Çıkış, Kaybolma/Belirme + Bekleme Algılama,
 • Araç Tipi ve Hız Algılama + Kalibrasyon,
 • Yön ve Duraklama Algılama, Takip Analizi,
 • Terkedilmiş nesne analizi,
 • Görüntü Üzerinde Sayma,
 • Nesne Meta-Data,
 • Sabotaj Algılama,
 • Sayma Çizgisi

Mobil Uygulama

Luxriot’un android ve IOS için mobil uygulamaları mevcut. Mobil uygulama üzerinden canlı izleme ve geçmişe dönük izleme yapılabiliyor. Mobil cihazlardan ve web browserdan izleme yapabilmek için Boardcast sunucusunu kurmanız gerekiyor. Bu yazılım server ile aynı makinede çalışabiliyor.

Luxriot Android App

Sonuç

Luxriot orta ve büyük ölçekli projelerinizde kullanabileceğiniz uygun fiyatlı ve stabil bir yazılım. Özellikle müşterilerinizin ileride talep edebileceği video analiz (plaka tanıma, sanal sınır, kişi sayma vb) ihtiyaçlarına da ilave lisanslarla cevap verebilen esnek bir sistem.

Program kurulum ve ayarlarıyla ilgili hazırladığımız çeşitli videoları aşağıda bulabilirsiniz.

Kurulum ve Kullanım Videoları

Yazılımların bilgisayara kurulumu oldukça kolay. Aşağıda sizler için hazırladığımız kurulum videosu ve bazı ayarların nasıl yapıldığını gösteren videolarımız var:

 

Luxriot : Kamera Ekleme, Düzenleme ve Silme:

Luxriot : TCP Port Ayarları Nasıl Yapılır?

Luxriot: Hareket Algılama Ayarları

Luxriot: Sesli Uyarı Ayarları

 

Luxriot: Kullanıcı İzinleri ve Yetkilendirme:

Luxriot: Sunucu Olaylarında E-mail Gönderimi

Luxriot: Watchdog Ayarları

Luxriot: Arşiv Yedekleme