Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın talebi ile Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlananan yeni genelge  ile müdürlüklerine gönderildi. Genelgede: Okula gelen ziyaretçilerin ziyaretçi kartı ile giriş/çıkışlarının kontrol alınması, okul çevresindeki trafiğin kayıt altına alınması, okul giriş ve çıkışlarında gerekli kontrollerin yapılması isteniyor.

Genelge ile; okul yerleşke ve ek binalarında, kamera ve alarm sistemlerinin kullanılması, okul alanı ve çevresinin kamera sistemi ile kayıt altına alınması ve takibi konularının altı çiziliyor.

Çevredeki güvenliğin sağlanması amacıyla, ilgili kurumlarla görüşerek metruk binaların yıktırılması ve çevrede güvenlik sorunu teşkil edebilecek olumsuzlukların düzeltilmesi de genelgede vurgulanıyor. Her yıl eğitim dönemi başlamadan güvenlik tahkikatlarının yapılması; çevre aydınlatması ve tehlikeli ekipmanların gözden geçirilmesi, okul bahçesinden geçen yüksek gerilim hattı ve yakın trafoların kaldırılması talep ediliyor.

Okul Servis Taşıtlarının Kontrolü

Servis ile okula gelen çocukların iniş ve binişlerinin nöbetçi öğretmen ve idari görevliler gözetiminde yapılması, servis şöför ve görevlilerinin yine öğrenci iniş / binişlerinde ve gerekiyorsa öğrencinin karşıdan karşıya geçirilmesinde dikkatli olmaları yönünde uyarılar bulunuyor.

Servis aracı ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrollerinin nöbetçi öğretmen veya idareci tarafından yapılması, servis görevlilerince öğrencilerin güvenli şekilde servis aracına binip inmelerinin ve gerektiğinde karşıdan karşıya geçmelerinin sağlanmasının önemine dikkat çekilen genelgede,

İnternet Kullanımı Uyarısı

Eğitim kurumlarında özellikle; derslik, laboratuvar benzeri eğitim alanlarında iletişim araçlarının kişisel internet erişimi için kullanılmaması konusunda uyarılar bulunuyor. Sosyal medya hesaplarında zararlı, yıkıcı, bölücü, şiddet içerikli ve ahlak kurallarına aykırı yayınların paylaşımı ve bu yayınlara erişimin engellenmesi konusunda gerekli tedbirlerin alınması hususlarının altı çiziliyor.

Madde bağımlılığı ve kullanımına yatkın öğrencilerin tespiti, bu konuda ailelerle işbirliği yapılması, okula devamlılıkların takibi ve rehberlik çalışmaları yapılması da talepler arasında.

Kaynak: meb.gov.tr