Endüstriyel sensör devi Teledyne, ileri teknoloji sensör üreticisi FLIR’i yaklaşık 8 milyar dolar değerinde nakit ve hisse senedi karşılığında satın aldı.

Satış sözleşmesi 4 Ocak 2021’de imzalandı. Gerekli yasal onayların alınmasına bağlı olarak 2021 yılı ortasında işlemin tamamlanması bekleniyor.

Teledyne Kimdir ?

Teledyne, dijital görüntüleme sistemleri ve yazılımı; havacılık, savunma elektroniği ve mühendislik sistemlerinde lider bir tedarikçidir. Teledyne’in faaliyetleri büyük oranda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık ve Batı ve Kuzey Avrupa’da bulunmaktadır. Ayrıca, NASA dahil havacılık, savunma, sağlık ve denizcilik kurumlarına da hizmet vermektedir.

Şirketin ürün yelpazesi çok geniş olmasına rağmen eksiksiz değil. Bu satın alımla beraber eksiğin büyük ölçüde kapatılması hedefleniyor.
Teledyne bu alım sayesinde yıllık ek 80 milyon dolar kâr hedefliyor.

Sözleşmeye göre FLIR hissedarları, her FLIR hissesi için 28 $ nakit + 0.0718 Teledyne hisse senedi alacak, bu hesaba göre FLIR hissesi başına 56 $’lık bir ödeme gerçekleşti. Satış sonrasında FLIR hisseleri değer kazanırken Teledyne hisseleri düşüş yaşadı.

Borsa verileri kesin olmamakla beraber sorumluluk reddi beyanı içerir.

Teledyne bu alımla beraber portfolyosunu genişletmek istiyor. İki şirketin de faaliyet gösterdiği alanlar birbirine yakın, Teledyne’in yıllık satışının %25’i; FLIR’in de yıllık satışının %30’u Pentagon’a oluyor.

Teledyne CEO’su Robert Mehrabia “İki şirketin de odağında benzer ürünler var. İş modellerimiz de benzer: Müşterililerimize sensörler, kameralar ve sensör sistemleri sağlıyoruz. Fakat kullandığımız yarı iletkenler ve teknolojilerin farklı olması, bizim için çok daha faydalıdır” dedi.

f

kaynak
barrons.com/articles
teledyne.com/en-us/news
flir.eu/news-center