Hırsızlık ve gasp olaylarını önleme amaçlı kullanılan Protect marka  sis kalkanı ürününü inceleyeceğiz.

Videoda değinemediğimiz bazı detaylar aşağıdaki makalemizdedir.

Protect Danimarka menşeli bir firma ve Türkiye distribütörlüğünü POTOMIA Güvenlik Ltd. Şti. yapıyor.

Protect ürünleri Dünya genelinde 50’nin üzerinde ülkede aktif olarak kullanılıyor.

Sis Kalkanı Nedir?

Uluslararası pazarda: Fog Cannon (sis bombası)   , Fog Generator (sis jeneratörü), Smoke Shield (duman kalkanı) gibi terimlerle ifade edilen, hırsızlık ve gasp önlemeye gönelik bir sistemdir. Hırsızlık ve gasp anında devreye giren sistem mekanı saniyeler içinde yoğun bir sisle kaplayarak görüş mesafesini sıfıra indirmektedir. Böylece kötü niyetli kişinin mekana girmesi, mekanda rahat haraket etmesi engellenmektedir.

Nasıl Çalışır?

Herhangi bir alarm sistemine tıpkı bir siren gibi bağlanmaktadır. Alarm durumunda kendi sensörü ile de alarmı algılayıp çift kontrol sağladığında sis jeneratörü devreye girerek saniyeler içinde mekanı sis ile doldurmaktadır.

Bir işyeri için düşündüğümüzde, gündüz iş vaktinde mekan aktif kullanımdayken bir tehdit anında panik butonu veya uzaktan kumanda ile devreye sokulmaktadır.

Testi yaptığımız mekanı sonrasında havalandırmamıza rağmen 30 dakika kadar sis ortamda kaldı. Havalandırılmayan bir ortamda sis saatlerce yoğun olarak kalacaktır. Bu da kolluk kuvvetlerinin olay yerine intikali için fazlası ile yeterli bir süre.

Bir Alarm Sistemine Bağlı Olmak Zorunda Değil

Mekanda bir alarm sistemi yoksa, Protect sistemi tek başına kullanılabiliyor. Bu iş için Protect’in kendi orijinal aksesuarları mevcut:

Üzerine SIM Kart takılabilen kablosuz PIR sensörü: sistemi uzaktan kontrol edilen bir alarm gibi devreye alınıp devreden çıkartılmasını sağlıyor. Mekandaki haraketin algılanmasını sağlıyor.

Uzaktan kumandası ile sistemi kurup çözebildiğiniz gibi, bir panik butonu olarak da kullanabiliyorsunuz.

 

Alarm anındaki etkiyi arttırmak için flaşör eklenebiliyor. 

Kullanımdan sonra, sis üretiminde kullanılan sıvı ilave kartuş ve paketlerle yenileniyor. Farklı kapasitedeki cihazlar için farklı ölçekte sıvı paket ve kartuşları mevcut.

 

İnsan Sağlığına veya Mekana Zarar Veriyor mu? 

Testlerimizde de gördük ki, sis mekanda en az 30 dakika kalıyor ve mekan havalandırıldığında, sis dağıldıktan sonra mekanda en ufak bir tortu, nem vb kalıntı bırakmıyor.

Aktif olarak 50’nin üzerinde ülkede kullanımda olan sistem Avrupa menşeli ve tüm sağlık sertifikasyonlarına sahip. Bu konuda POTOMIA güvenlikle iletişime geçilebilir.

Nerelerde Kullanmalı?

Özellikle cadde üstü işyerlerinde, benzinlik, market, kuyumcu ve teknoloji mağazası gibi yerlerde kullanılabilir.

Alarm ve kamera sistemi olsa dahi, hırsızlar bu mekanları kendilerine hedef seçebiliyorlar. Dahası, gündüz çalışma saatlerinde de silahlı gasp girişimleri gerçekleşebiliyor.

Bu gibi noktalarda hem insan hem de mal güvenliğini ciddi oranda koruyacağını düşünüyoruz.

Potomia Güvenlik ve Tuncay Bey’e verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.