Güvenlik kameralarına belkide en çok gece görüntüleri için ihtiyaç duyarız. Siyah beyaz görüntü veren kameralar yavaş yavaş yerlerini gece de renkli görüntü sağlayan kameralara bırakmaya başladı. Yaklaşık 5 sene önce piyasaya sunulan “starlight” teknolojisi geliştirildi ve “full color starlight” teknolojisi ortaya çıktı.(Başka üreticiler tarafından ultra low light, super starlight gibi farklı şekillerde adlandırılıyor.)

Bu videomuzda Klasik IR Led, Starlight ve Full Color Starlight gece görüntülerini karşılaştıracağız.

Videomuzda yer veremediğimiz bazı teknik detayları aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

İncelenen Ürünler:

Dahua DH-IPC-HFW4239T-ASE (Bullet)

Dahua DH-IPC-HDBW4239RP-ASE (Dome)

Teknik Özellikleri

  • Full Color Starlight 0,001 – 0,006 Lux
  • 1/2.8” 2Megapixel progressive scan STARVIS CMOS kamera
  • H. 265 ve H.264 desteği
  • Akıllı analiz desteği
  • WDR(120dB), Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC
  • Çoklu network görüntüleme: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS
  • 3.6mm sabit lens
  • 1/1 Alarm giriş/çıkış, 1/1 ses giriş/çıkış
  • 128GB Micro SD Kart Desteği, IP67, IK10, 12v veya PoE ile besleme

DH-IPC-HFW4239T-ASE,  H. 265+ kodlama teknolojisi ile yüksek verimli video sıkıştırma yeteneğine sahip, eco-savvy serisi bir kameradır. (Teknik özellikleri aynı dome versiyonunun ürün kodu DH-IPC-HDBW4239RP-ASE dir.)

IP67 su geçirmezlik sertifikalı kamera tümüyle metal malzemeden oluşmakta. Görünüş ve yapı olarak oldukça sağlam, IK10 darbe standardına dayanıklı vandal proof bir kameradır.

(IK10 Kodu: Darbe Boyutu 20 – 40 cm’den düşen 5 kg’lık nesneye karşı korumalı.)

-30° C ile +60° C arasındaki iklim koşullarında çalışacak şekilde üretilmiştir.

Kamera ± 30 % giriş gerilim toleransına izin vermektedir. Bu sayede olası yıldırım ve şimşekten kaynaklı voltaj değişimlerinde kameranın, verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesi amaçlanmıştır.

Standart H.265 video sıkıştırma ile karşılaştırıldığında; Akıllı H.265 +, standart H.265 kodekinin optimize edilmiş  olan bir uygulamasıdır.

Sahne uyarlamalı bir kodlama yapısı, dinamik GOP, dinamik ROI,

esnek çoklu çerçeve referans yapısı ve akıllı gürültü azaltma özelliği sayesinde mevcut

network alt yapısını zorlamadan, en yüksek kaliteli video sunmakta ve depolama gereksinimleri % 70’e kadar azaltmaktadır..

Kamerada Dahua’nın dahili olarak tasarlanan gelişmiş ePoE teknolojisi bulunmaktadır. İsterseniz kameraya direkt 12 volt enerji verebilir,  POE bir switche bağlayabilir ya da dahili POC özelliği ve LR1002 aparatını kullanarak koaksiyel kablo üzerinden de uzun mesafeli görüntü ve enerji aktarımı yapabilirsiniz.

Kamera da dahili IVS analiz desteğide bulunmaktadır.

Uygun bir kayıt cihazı ile sınır ihlali, kayıp obje, terk edilmiş obje ve yüz tanıma gibi akıllı analiz özelliklerini kullanabilmeniz mümkündür.

Dahili SD kart yuvasına ulaşabilmek için kameranın altında yer alan küçük kapağı tornavida ile açmanız yeterli oluyor.

Kamera üzerinde bulunan ses giriş soketine harici bir mikrofon bağlanabilirken, istenirse ses çıkış soketine de harici bir ses çıkış aygıtı bağlayarak, karşılıklı konuşma özelliği kullanılabilir.

Sonuç

Özellikle dış ortamda renkli gece görüş sağlamak için uygun bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. IR Led’lerin kameradan çıkartılmış olması hem ısı faktörünü önemli ölçüde azaltıyor hemde güç tasarrufu konusunda büyük katkı sağlıyor.

Full color starlight ‘tan performans alabilmek için, ortamda minimal bir ışık olması yeterli (0,001 Lux). Dış ortam için; çevre aydınlatması olmadan bile güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Zifiri karanlık diyebileceğimiz, sıfır ışıklı, kapalı ortamlarda IR LED donanımlı kameraların kullanımı daha uygun olur.