29 Ekim 2018’de açılışı yapılan İstanbul Yeni Havalimanı ’nın inşası ve 25 yıllık işletmesini üstlenen İGA, İstanbul Havalimanı’nın elektronik güvenlik sistemleri konusunda Türk teknoloji şirketi Proline ile çalışıyor. Proline 2016 senesinde dahil olduğu projede çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bu sistemlerle ilgili olarak IGA ve Proline’ın hazırladığı videoyu izleyelim, kullanılan marka ve adetleri aşağıda bulabilirsiniz.

Proline’ın İstanbul Havalimanı ‘nın güvenliği için kurduğu sistemler arasında radar, akıllı çit, biyometrik sistemler ve termal kameralar gibi yeni nesil teknolojiler var.

İç Ortam Radarları

2.5 kilometre mesafeden haraketli nesneleri tespit edebilen indoor radarlar cctv sistemleriyle entegre olarak çalışıyor. 60 Metrede bir sabit ip kamera, 360 metre de bir PTZ kamera, 720 metrede bir  termal kamera konuşlandırılmış durumda.

Sabit ve hareketli toplam 9.000 adet Axis kameranın kullanıldığı projede, kamera yönetimi için Genetec yazılımı kullanılmış. Geçiş kontrol sistemlerinde ise yüz ve damar izi okuma teknolojileri kullanılıyor. Çit güvenliği için oluşturulan fiber optik sistemde MOXA endüstriyel switchler kullanıldı.

Rakamlar

3 adet veri merkezi (data center)

780 kişilik teknik ekip

102 adet entegre sistem

467 adet sunucu

780 telekomünikasyon odası

3257 adet kartlı geçiş noktası

3267 uçuş bilgi monitörü

4549 destek verilen bilgisayar

9000 adet güvenlik kamerası

Havalimanı bünyesinde 20 milyon GB’lık data alanı mevcut olacak. Ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portu kadar bir porta sahip olacak.

Havalimanına döşenen fiber kablo uzunluğu ise İstanbul- Berlin arasındaki 1700 km ye eşit. Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Delhi arasındaki 4500 km uzunluğunda bakır kablolama da havalimanının özellikleri arasında yer alıyor.

İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu konuyla ilgili olarak: “Dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda, en son teknolojilerin kullanıldığı kusursuz güvenlik sistemlerinin bulunması gerekiyor. Böylesine büyük bir projenin güvenliğinde ise Türkiye’de ürettikleri teknoloji çözümlerini tüm dünyaya ulaştıran Proline ile işbirliği yapmaktan çok mutluyuz. Bu iş birliğimiz ile havalimanında gerçekleşecek tüm operasyonlar kesintisiz ilerlemekle kalmayacak, aynı zamanda burası dünyanın en güvenilir alanlarından birisi haline de gelecek.” dedi.

kaynak: http://www.igairport.com , www.milliyet.com.tr , www.ntv.com.tr