ABD ve Çin arasında bir süredir ticari bir savaş devam ediyor. ABD Hükümeti Dahua ve Hikvision ürünlerini kullanılmasını yasaklayan tasarıyı, ABD kongresinin meclis oyları ve senato oylamasıyla kabul etti.

Yasak Metni

Kabul edilen metinde yasaklanan marka ve ürünler şu şekilde ifade ediliyor:

“Halk güvenliği için, hükümete ait kurumlarda ve kritik yapılarda ve diğer ulusal güvenlik amaçları ile, Hytera Communications Corporation, Hangzhou Hikvision Digital Technology Company veya Dahua Technology Company (veya balı alt şirketlerinin) ürettiği video gözetim ve telekomünikasyon ekipmanları”

Yasak Genişleyebilir mi?

“Ulusal güvenlik”, “kritik yapılar” ifadesi nedeni ile, bu yasağın kamu malı olmayan banka, hastane vb. yapılarada genişletilebileceği düşünülüyor.

Yasak 1 Yıl Sonra Yürürlüğe Girecek

Metinde ifade edildiğine göre, yasak karardan 1 yıl sonra uygulanmaya başlanacak. Bu da 2019’un ikinci yarısı anlamına geliyor.

Mevcut Sistemlerin Durumu

Yasa, bu markalarla kurulmuş sistemlerin devre dışı bırakılması ve sökülmesi ile ilgili, ilgili kurumlarda bir plan talep ediyor.

Honeywell, Tyco, UTC gibi OEM Ürettirenlerin Sistemleri Ne Olacak?

Yasak metninde “bu firmalar tarafından üretilen” diye bir ibare geçtiği için. OEM Üretilmiş ürünleri de kapsayacağı düşünülüyor.

Kaynak: IPVM