Geçmişi 1929 yılına dayanan zengin bir mirasa sahip olan Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu, yeniden inşa edildi ve Kasım 2021’de kapılarını yeniden futbol severlere açtı. Peki bu stadyumda nasıl bir güvenlik sistemi kullanıldı? Seyirci kaynaklı olaylar ve hasarların önüne geçebilmek, seyirci ve oyuncuların güvenliğini sağlamak için stadyum yönetimi hangi üretici ile anlaşma yaptı?

Dünya çapındaki birçok stadyum gibi ülkemizdeki stadyumlarda da taraftarların vandalizm ve taşkınlıkları gibi olumsuz durumlar yaşanabiliyor. Bu taşkınlılar, sözlü taciz ve yabancı maddelerin sahaya atılması neredeyse sıradan hale geldi. Bu durum dünya genelinde mali kayıplara, stadyumun kapanmasına ve seyirci sayısının %15’e kadar azalmasına neden oldu.

Stadyum yönetimi, bu zorlukları etkili bir şekilde çözebilmek için potansiyel suçluları güvenilir bir şekilde tespit edip takip edebilecek bir video güvenlik sistemi ihtiyacı için kolları sıvadı. Yönetmeliklere göre kameralardaki minimum çözünürlük yoğunluğunun metre başına 144 piksel (px/m) olmasıyla zorunluluğu bulunuyor. Bu kalite düzeyi, kamera görüntüsünde gerçek ortamın her metresini temsil edecek en az 144 piksel bulunmasını sağlıyor. Bu gereksinimi karşılayan Dallmeier stadyum yönetiminin güvenlik sistemi konusundaki tercihi oldu.

Birden fazla üreticinin dahil olduğu zorlu bir seçim sürecinin yaşandığını belirten yetkililer, karar sürecinde birden fazla sensörden gelen görüntüleri tek bir kamera görüntüsü gibi birleştiren yenilikçi Panomera çok odaklı sensör teknolojisinin etkili olduğunu belirttiler. Bu teknoloji sayesinde tüm etkinlikler gerçek zamanlı, yüksek çözünürlükte ve ayrıntılı olarak izlenebiliyor. Sonuç olarak sistem 200 piksel/m yani bu alanda gereken 144 piksel/m değerinden %39 daha yüksek bir değer üreterek beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi.

COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı dönemde üretimi yapılan sistemin tüm testleri de Dallmeier’ın genel merkezinin bulunduğu Almanya’nın Regensburg şehrinde yapıldı. Uzaktan kabulu gerçekleştirilen projenin kurulumu sonrasında Dallmeier Türkiye’de görevli uzmanlar tarafından teknisyen ve operatörlere eğitimleri verildi.

Alsancak Stadyumu’nda her biri birer monitöre sahip üç sistem operatörünün yanı sıra polis ve yönetim için iki iş istasyonu daha bulunuyor. Bu çözüm stadyumdaki güvenlik durumu üzerinde %100 kontrol imkanı sağlıyor. Olaylara anında müdahale edilmesi ve suçluların etkili bir şekilde takip edilmesi çok odaklı sensör teknolojisi sayesinde minimum insan gücüyle sağlanıyor.