Technavio Araştırma Şirketi, Biometrik geçiş kontrol sistemleri piyasası hakkında bir pazar araştırması raporu açıkladı. Rapora göre Dünya genelinde biometrik kontrol sistemi pazarı 2015 ila 2019 yılları arasında %18’den fazla büyüyecek.

2019’a kadar biometrik geçiş sistemleri pazarı 12 milyar dolarlık bir hacime ulaşacak. Müşteri profilinin en tepesinde devlet kurumları, finans ve bankacılık sektörü, ulaşım ve sağlık hizmetleri yeralırken, en önemli pazarlar olarak : Ortadoğu, Latin Amerika, Avrupa ve Kuzey Amerika gösteriliyor. Biometrik sektörünün pazar liderleri ise 3M Cogent, HID Global, M2SYS Technology, NEC ve Safran.

Biometrik geçiş sistemleri için en önemli pazar %38 ile Kuzey Amerika. Özellikle devlet ve finans sektöründe biometrik olmayan sistemlerin yerine biometrik sistemlere kayan talepler bu oranı yukarılara taşıyor.

Technavio Araştırma Şirketi yetkililerinden Navin Rajendra: ”Özellikle daha güvenli kabul edilen bulut tabanlı biometrik sistemlere talebin arttığını gözlemliyoruz. Bulut tabanlı geçiş kontrol sistemleri diğerlerine oranla yönetimi ve takibi daha kolay bir yapıya sahip. Ayrıca çok fazla biometrik veri depolaması ve yönetmesi gereken büyük organizasyonlar için bulut tabanlı biometrik sistemler daha ekonomik bir çözüm oluşturuyor.” dedi.

Yüksek seviyede güvenli tanıma sistemleri ihtiyacı özellikle finans sektöründe artmaktadır. Hatalı ve kötü niyetli işlemlere engel olmak için pek çok banka parmak izi, yüz tanıma, ses tanıma, online hesaplara erişimde cep telefonundaki uygulama üzerinden tanımlama yapma gibi çözümlerin entegre edildiği sistemler kullanıyor ve talep ediyorlar.

Pazarda çok uluslu tedarikçilerin yanısıra çok sayıda yerel ürün sağlayıcı da mevcut. Yoğun rekabet, devamlı değişen teknoloji ve nihai kullanıcı talepleri ise bu pazarın risklerini oluşturuyor.

Kaynak: www.securityworldhotel.com