Bullwark 1998 yılından beri güvenlik sektöründe faaliyet gösteren Biges ‘in piyasaya sunduğu bir marka.
AHD 2.0 Serisi cihazlar yeni teknolojisi ile analog altyapıda Full HD görüntü sağlıyor. Ayrıca bu cihaz ‘’hibrit’’ özellikte. Yani bu cihaza Full HD AHD kameraların yanı sıra, standart analog kameralar ve Full HD IP kamera da bağlanılabiliyor.

Kutu Açılış Videosu

BULLWARK kayıt cihazları bu seri ile birlikte yeni bir görünüme kavuştu. Bu tasarım Biges müşterilerinin katılımıyla yapılan bir anketle seçildi.

Görsellik göreceli bir kavram olsa da, sınıfındaki cihazlar arasında kendini fark ettirecek bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ürün ambalajı ve aksesuar kalitesi de oldukça başarılı.

Öncelikle cihazın yapılandırma ayarlarına giriş yapalım;

DVR Arayüzü

Bullwark, Ağustos ayında yayınlanan firmware ile hem IP ve analog sistemlerin aynı cihaz üzerinde çalışabildiği hibrit bir yapı haline gelmiş, hemde yeniden tasarlanan grafik arayüzü de kullanıma sunmuştu. AHD 2.0 Serisi de, hibrit yapı ve beğenilen yeni arayüz ile yoluna devam ediyor.

 

ekrani-bol

 

Cihazın ilk açılış ekranında şifre yok. Kullanıcı adına admin ve şifre alanını boş bırakarak cihaz ayarlarına giriş yapıyoruz.

sihirbaz

Karşımıza kurulum sihirbazı gelecek. Bu ekrandan;
– Tarih saat ayarları
– Tarih biçimi
– Dil seçimi ve TV sistemini ayarlanabiliyor.

Sonraki adımda cihaza takılı hard disk model, kapasite ve durum gibi bilgilerine ulaşabilir, bu ekrandan cihaza takılı istediğiniz bir diski seçerek, formatlama işlemini başlatabiliyoruz.

disk

Kayıt ayarları ekranında her bir kanalın kayıt ayarlarını saat bazlı, harekete duyarlı ya da sensör tetiklemeli olarak, 4 ayrı program ile ayarlayabilmenize olanak sağlanmış. Kopyala seçeneği sayesinde, kanal kayıt ayarlarını diğer kanallara da kopyalanabiliyoruz.

 

kayıt ayarları

 

Ağ ayarları bölümünde kayıt cihazının network ip adresi, ağ geçidi, alt ağ maskesi, web portu ve dns ayarları düzenlenebilir.

Eğer network’ün ip yapısını bilmiyorsanız DHCP kutusunu işaretleyerek, cihazın ip network ayarlarını otomatik olarak almasını sağlayabiliyoruz.

 

kanal_modu2

 

Kanal modu ayarlarından; Cihazın kaç kanalının analog, kaç kanalının ip kamera kullanacağını yukarıda görünen kaydırma çubuğu ile kolaylıkla seçilebiliyor. Yaptığınız kamera ayarları, kaydırma çubuğu altında bulunan pencereler üzerinden de görülebiliyor. Bu bölümün kamera sıralamasında herhangi bir değişiklik yapıldığı takdirde, yeni ayarların aktif olabilmesi için cihazın yeniden başlatılması gerektiğine dair bir uyarı mesajı karşımıza çıkıyor.

video-yonetimi

Aynı alandaki IP kamera ekle seçeneğini kullanarak, network üzerinde bulunan kameraları listeleyebilir, dilediğiniz kameranın görüntüsünü kayıt cihazına ekleyip kaldırılabiliyor.

Kodlama ayarlarından; Kanalların bitrate, çözünürlük, kalite, frame ayarlarını ana akış ve alt akış ayarlarına ayrı tanımlayabilirsiniz.
Eğer sesli bir kamera kullanıyorsanız, kamera kullanım modunu Video ve Ses olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

kodlama-ayarı

Kurulum sihirbazının son aşamasında, IOS ve Android cihazlarda kullanabileceğiniz uygulamaların QR kodlarına ve Bullwark ID kodlarına ulaşabilirsiniz.

 

qrcode

Cihaz her yeniden başlatıldığında kurulum sihirbazı karşınıza çıksın istemiyorsanız, kurulum sihirbazı etkin işaretini kaldırabilirsiniz.

Kurulum sihirbazından çıktıktan sonra izleme ekranda fare sağ tuşuna tıkladığımızda karşımıza;
Bölünmüş ekran, sistem ayarları, video oynat, video yedekle, kanal ayarları, kanal modu, video yönetimi, ptz kontrolü, manuel kayıt, ses, kurulum sihirbazı ve sistemden çıkış gibi farklı ayarlar menüsü gelecektir.

Bölünmüş Ekran
Bu ayarlardan ekranı farklı formatlarda bölebiliyoruz.

ekrani-bol

 

Video Oynat
Bu bölüme tıkladığımızda 5-10 ve 30 dakika öncesinin video kayıtlarına hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz sağlanmış. Video oynatma ekranı ileri, geri, play ve hızlı oynatma seçenekleriyle oldukça sade ve kullanışlı.

video-oynat

Manuel arama seçeneğini kullanarak, farklı tarih ve saat üzerinden veya kayıt modu seçeneğini kullanarak geçmiş video kayıtlarına ulaşabiliyoruz.

 

manuel-kayit

 

Video Yedekleme
İstediğiniz tarih ve saat aralığını veya kayıt modunu seçerek, usb depolama aygıtına ya da cd/dwd sürücüsüne görüntüleri kopyalayabiliyoruz.

video-yedekleme

Kanal Ayarları
Seçili kanalın renk, parlaklık, doygunluk ve kontrast ayarlarını yapabilir ya da önceden belirlenmiş seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Kanal Modu
Kurulum sihirbazı üzerinden, kayıt cihazının ahd ve ip yapısını belirlediğimiz bölümün kısa yoludur.

Video yönetimi
Kayıt cihazına bağlı ahd ve ip kameraların listelendiği ayarlar menüsü kısa yoludur.

Ptz bölümü
PTZ özellikli kameraların sağ, sol, yukarı, aşağı ve yakınlaştırma özelliklerini kontrol edebilirsiniz.

Manuel kayıt
Bu bölüm diğer kayıt ayarlarından bağımsız olarak, istediğiniz kanalları manuel olarak kayıt etmenizi sağlar.

Kurulum Sihirbazı
Kurulum sihirbazına kısa yol ulaşım menüsüdür.

Sistemden Çıkış
Buradan kullanıcı oturumunu ve sistemi kapatabilir, cihazı yeniden başlatabilirsiniz. Monitörü kapat seçeneğine basıldığında sadece cihazın monitör çıkış sinyali kesilecektir. Mouse’a çift tıkladığımızda, monitör sinyali tekrar aktif olacaktır.

Cihaz Sistem Ayarları
Bu menüden cihazın detaylı tüm ayarlarını yapabilirsiniz.
Genel Ayarlardan; Tarih/saat, hard disk, oto çıkış, dil ve ekran ayarları yapılabilir.

genel-ayarlar

Kanal Kurulumundan; Kanalların ana ve alt akış modlarını ayarlayabilirsiniz. Aynı ekrandan kamera kanal isimlerini değiştirebilir ve isterseniz video hareket algılama sistemini aktif duruma getirebiliyoruz.

Video algılama menüsü altında; hareket alanını belirleme, hassasiyet seçimi gibi ayarlar mevcut.
Hareket algılandığında ya da kamera görüntü sinyali kesildiğinde cihaz sesli uyarı verebilir, belirlediğiniz adrese e-posta uyarısı ya da ftp alanına anlık ekran görüntüsünü gönderebilir.
Alarm durumunda, cihaz üzerinde bulunan kuru kontak röle çıkışlarını da kullanabilmeniz mümkün.
Kayıt Ayarı bölümünden; Saat, hareket ya da sensör tetiklemeli kayıt başlatma ayarları yapılabiliyor.
Ayrıca sensör kontak ve bildirim ayarlarını da bu menü altından gerçekleştirilebilir.

Ağ ayarlarından;
Kayıt cihazının ip, network ayarlarını yapabilir, cihazın p2p Bullwark ID numarasını görebilir; ftp, 3g, e-mail ayarlarını yapılandırabiliyoruz.

 

genel-ag-ayari

Sistem Yöneticisi;
Bu menüden cihaz versiyon bilgisi, hard disk durumu, kullanıcı yönetimi, sistem güncelleme ve cihazı fabrika ayarlarına sıfırlama gibi yönetici ayarlarına ulaşabiliyoruz.

Versiyon menüsünde cihazın marka, model, yazılım sürümü ve seri numarası gibi bilgiler yer almaktadır.
Kullanıcı yönetiminden yeni kullanıcılar ekleyebilir ve ayarlara erişimlerini kısıtlayabiliyoruz.
Sistem güncelleme ekranından, cihazın yazılım güncelleme işlemlerini yapabilir ve isterseniz cihazın belirli tarih ve saatlerde otomatik olarak yeniden başlatılması için gerekli ayarları yapılandırabiliyoruz.
Fabrika ayarları menüsünden, isterseniz tüm özellikleri sıfırlayabilir, isterseniz sadece ağ ayarları ya da kayıt ayarları gibi belirli bölümleri sıfırlayabilir ve gereksiz yere cihazın tüm ayarlarını sıfırlamaktan kurtulmuş olursunuz.

Yeni Mobil Uygulama : Bullwark Mobil

Bullwark’ın IOS ve Android aplikasyonları önceki sürüme göre geliştirilmiş durumda. 16 Kare canlı izleme, kayıt izleme, dijital zoom gibi özellikler eklenmiş. Yaptığımız testlerde mobil uygulamaların gayet stabil çalıştığını gördük.

                              Bullwark IOS Uygulaması                           Bullwark Android Uygulaması

ios-mobil                     android-mobil

Bullwark Web Arayüzü

Bullwark web arayüzü,DVR üzerindeki kontrollerin neredeyse tamamını yapmanıza olanak sağlıyor. Yenilenen grafik arayüzü ile gayet hızlı ve stabil çalışıyor.

web-app

Bullwark CMS Arayüzü

Bullwark CMS’de hem performans hem görünüş olarak oldukça güzel bir gelişim göstermiş.

bullwark-cms

Sonuç

Full HD çözünürlük, şuanda analog kamera sistemleri için piyasaya sunulmuş en yüksek çözünürlük. Bullwark AHD 2.0 serisi ; görüntü kalitesi, dvr ve web arayüzü, mobil performans konularında beklenen performansı veriyor. Ayrıca, hibrit yapısı ile, müşterilerinizin analog yapıdan, IP teknolojisine geçişini kolaylaştıracak bir çözüm sunuyor.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.