Bullwark Momentum serisi cihazlar için yeni bir mobil uygulama yayınlandı. Android ve IOS cihazlar için yayınlanan bu uygulamayı sizler için inceledik.

Aşağıdaki videoda genel hatlarını özetledik, daha fazla detay için yazının geri kalanını mutlaka okuyunuz:

 

Giriş Ekranı:

Programa geçerli bir e-mail adresi ve şifre vererek, uygulamaya erişimi kısıtlayabiliyorsunuz. Herhangi bir şifre vermeden kullanmak istemiyorsanız ”deneme” butonuyla da giriş yapabilirsiniz.

resim1

Cihaz Ekleme:

”+” Sembolüne bastığınızda, cihaz eklemek için sunulan metotlar karşınıza çıkıyor. Bu metotlar :

  • Bullwark ID,
  • IP/DDNS ile ekleme,

Bullwark wireless kamera, vrkamera (virtual reality – sanal gerçeklik) ya da akustik ses algılama teknolojisi kullanan kameralar için aşağıdaki metotları kulanabiliyoruz:

  • Ağ tarama ile ekleme,
  • AP Yapılandırması ile,
  • Ses sinyali ile

resim2

 

Aşağıdaki cihaz ekleme menüsünden hızlı bir şekilde kayıt cihazınızı ve kanal sayısını belirleyebilirsiniz. Bu ekrana oldukça kullanışlı bir araç eklenmiş.IP/DNS ve Bullwark ID kutusunun hemen yanında bulunan Kare kod okuyucusu sayesinde, kare kodu bulunan bir cihazın bilgilerini mobil cihazınızın kamerasını kullanarak sisteme hızlı bir şekilde tanıtabilirsiniz.

 resim3qrcode

İzleme:

Uygulamanın kamera izleme ekranı eski uygulamaya nazaran daha esnek bir arayüze sahip.

İzleme ekranında; PTZ kontrolü, anlık ekran görüntüsü alma, kamera ses kontrolü, geçmiş kamera kayıtlarına erişim, lokal kayıt, akış değiştirme ve ekranı bölme gibi özellikler tek ekran üzerinde toplanarak, kullanım kolaylığı sağlanmış.

Ekran, kayıt cihazınızın kanal sayısına bağlı olarak 7 farklı şekilde bölünebiliyor.

Aşağıdaki resimde 8 kanallı Bullwark Hibrit DVR’ın 4 farklı ekran dizilimini görebilirsiniz.

resim4

Kanal geçişlerinde görsel efektler kullanılmış. Ekranda sağa ve sola parmak kaydırarak rahat bir şekilde kanallar arasında geçiş yapılabiliyor. İki parmak ile zoom yapmak mümkün.

Kayıt İzleme:

Aşağıdaki resimde göreceğiniz kayıt izleme ekranında, takvim üzerinden seçtiğiniz günün istediğiniz saatini  sürükle / bırak yaparak seçebiliyor ve  tek dokunuşla seçtiğiniz anı izlemeye başlayabiliyorsunuz. Sağ alt köşede bulunan Kanal düğmesini kullanarak da, aynı tarih ve saatteki diğer kameralara hızlı bir şekilde geçmenize olanak sağlanmış.

resim5

İzleme ekranında bulunan Akış menüsü altından, görüntü kalitesini SD ya da Yüksek olarak seçim yapabiliyorsunuz. Bu sayede bağlantı hızı düşük olan yerlerde görüntü akışını daha hızlı sağlayabilirsiniz. Aynı yerde bulunan Kayıt tuşu ile mobil cihazınıza video kaydı yapabilir, Yakala tuşu ile de anlık ekran görüntüsünü kaydedebilirsiniz. Yapılan kayıtları Ben (profil) menüsü altında bulunan Kayıtlar klasöründen izleyebilirsiniz.

Yeni yazılım olur da, ”bug” olmaz mı? İşte karşılaştığımız ve ikinci sürümde düzeleceğini umduğumuz problemler:

  1. İçinde ”-” , ”_” gibi semboller içeren e-mail adresleri ile kayıt olunamıyor. ”Ağ bağlantı hatası” diye bir hata mesajı alınıyor.
  2. Cihazın PTZ menüsünde yaptığımız incelemeler sonucunda, uygulamanın UTC özellikli PTZ kameraları çalıştırmadığını gördük. Bu sorun için uygulamada ya da kayıt cihazı tarafında bir firmware güncellemesi gerekecektir.
  3. Ayrıca mobil uygulamada ses desteği görünmesine rağmen, şuan için çalışmıyor. 
  4. Kayıt izleme ekranında yapılan testler sırasında bir kaç defa “arama hatası” mesajı ile karşılaştık ve uygulama tepki vermemeye başladı. Bu sorunu uygulamayı kapatıp, tekrar açarak çözebildik.

Değerlendirme:

Bullwark’ın yeni mobil yazılımını öncekine göre daha başarılı bulduk. Yukarıda listelenen buglar çözüldüğünde son kullanıcı ve entegratörleri memnun edecektir.