İnternet üzerinden jammer ve takip cihazı ile kalem, küllük, gözlük, araba anahtarı, flash bellek, düğme, çakmak, jöle kutusu ve oda parfümü şekillerinde gizli kamera satan şüpheli yakalandı. Yapılan baskında çeşitli türde 545 elektronik eşya ele geçirildi.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri internet üzerinden satışı yasak olan gizli kamera ve ses kayıt cihazları satan bir kişiyi belirledi. Polis ekipleri, 11 Şubat’ta Sultangazi’deki iş yerine baskın düzenledi. Şüpheli Y.T. iş yerinde gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 24 jammer, 45 takip cihazının da aralarında bulunduğu gözlük, flash bellek, çakmak, kalem, düğme, bileklik, yangın dedektörü, kol saati, masa saati, araba anahtarı, jöle kutusu, oda parfümü ve küllüğe gizlenmiş gizli kameraların da aralarında bulunduğu toplam 545 parça elektronik eşya ele geçirildi.

 

Özel Hayatın Gizliliği
Şüphelinin gizli kamera içerikli ürünlerinin Çin’den getirildiği, “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçunda kullanılacak ürünler olduğu ve mahkeme kararı dışında kullanılamayacağı belirtildi. Gizli kamera içerikli cihazları daha çok, aldatıldığını düşünen eşlerin ve çocuklarına bakıcıya emanet eden ailelerin kullandığı dile getirildi.

 

Piyasa Değeri Yaklaşık 400 Bin Lira
Vatan Caddesindeki Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüpheli Y.T. sorgusunda gizli kamera ve ses kayıt cihazlarını yurt dışından yasa dışı yollardan getirdiğini, ürünlerin türüne göre 80 lira ile 800 lira aralığında sattığını söylediği öğrenildi. Y.T.’ye 5607 sayılı ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa’ göre işlem yapılarak, hakkında adli işlem başlatıldı.

 

kaynak : Demirören Haber Ajansı