Sizlere olabildiğince hızlı ve akıcı bir tarih özeti sunmak istiyorum. Hemen bir tanım yapalım:

CCTV Nedir?

CCTV kelimesi “Closed Circuit Television” yani “Kapalı devre televizyon” söz grubunun baş harflerinden oluşuyor. Yani “Kamuya açık bir yayın yapmayan, kısıtlı bir çevreye yayın yapan televizyon sistemi” anlamına geliyor.

Bu sistemin temelini oluşturan “kamera” nasıl icat edildi ve günümüzdeki halini nasıl aldı?

Kameranın Atası : “Camera Obscura” Nedir?

Camera latincede “oda” anlamına geliyor. “Obscura” ise “karanlık” anlamına gelir. Camera Obscura yani “karanlık oda” , ilk kez M.Ö 400 ‘de Çin’li filozof Mozi tarafından ifade edilen bir sistemdir.

Bir odayı tamamen karartın, duvarına küçücük bir delik açın. Dışarıdaki görüntü odanın içine ters olarak yansıyacaktır. Basit bir fizik kuralı. Aşağıdaki videoda uygulamasını görebilirsiniz.

İlk camera obscura , Basra’lı bilim adamı Ebu Ali El-Hasan İbn-i Haitem (kısa ismi ile : İbn-i Heysem) tarafından 1011-1021 yıllarında yapılmıştır. Bu metot resim yapmakta ve bazı bilimsel çalışmalarda kullanılmıştır.

İlk Fotoğraf Makinesi ve İlk Fotoğraf

Bilinen ve günümüze ulaşmış ilk fotoğraf 1826 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilmiştir. Kendi tasarladığı fotoğraf makinesi şu şekilde çalışmaktaydı: makinenin içine süzülen ışık, gümüş klorür kaplı bir kağıt üzerinde izler oluşturuyordu.

Odasının penceresinden çektiği fotoğraf, günümüze ulaşmış en eski fotoğraftır. Aşağıda görebilirsiniz:

İlk Video Kamera

Video yada film; ard arda çekilmiş fotoğrafların birbiri ardına hızlı gösterilmesiyle, nesnenin hareket ediyormuş gibi algılanmasına dayanıyor. “Görüş algısının sürmesi” ya da “ağ tabakası izlenimi” denen bu durum 1824’te, İngiliz doktor M. Roget tarafından tespit edildi. Devam eden yıllarda Dünya’nın pek çok yanında bilim adamları bu metodu geliştirmek üzere çalıştılar.

Bilinen ilk video kamera 1845’te Francis Ronalds tarafından Kew Gözlemevi’nde bilimsel faaliyetlerde kullanılmak üzere geliştirilen makineydi. Işığa duyarlı bir materyalin, diyaframın önünden her dakika otomatik olarak geçirilmesiyle 24 saate kadar video kaydedilebiliyordu. Bu icadı için İngiliz Hükümeti Francis Ronald’ı £250 ile ödüllendirdi.

 

İlk CCTV Sistemi

Bilinen ilk cctv sistemi 1942 Nazi Almanyası’nda V-2 roketlerinin fırlatılışlarının izlenmesi amacı ile Siemens tarafından Peenemünde kuruluyor. Sistemin teknolojik dizaynı ve uygulaması Alman mühendis  Walter Bruch tarafından koordine ediliyor.

ABD’de ilk ticari CCTV sistemi Vericon adı ile 1949‘da piyasaya sunuluyor. Vericon hakkında fazla bir bilgi bulunmamasına rağmen, reklamlarında “hükümet iznine tabi değildir” ifadesi kullanıldığı biliniyor.

1949 – İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan kült eseri “1984” elektronik gözetim konusunda insanlığın ufkunu açmıştır. “Büyük birader”, “düşünce polisi” gibi futuristik kavramlar günümüzde büyük ölçüde gerçeğe dönüşmüştür. (Büyük birader: ulusal boyutta bir gözetim sistemini ifade eder. “Düşünce polisi” ise davranış analizi (behavioral analysis), öngörüsel analiz (predictive analysis) gibi güncel teknolojileri ifade ediyor.)

1960 – Nasa, analog kamera üzerinden elde ettiği sinyalleri dijitale çevirdi.

Yine 1960‘da Metropolitan Polis Departmanı Tayland Kraliyet Ailesi’nin Trafalgar Meydanı’nı ziyareti esnasında kalabalığı gözetlemek için ilk kez CCTV kullanmıştır. Aynı sene bu meydana iki kalıcı kamera yerleştirilmiştir.

 

İlk Video Kayıt Cihazı ve Multiplexer

İlk ticari video kayıt cihazı 1956‘da Ampex Corporation tarafından üretildi. Yeni üreticilerinde pazara girmesi, tasarımların küçülmesi ile 1970’lerde CCTV sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Multiplexer (Ekran bölücü) 1990’larda geliştirildi. Tek bir ekranda çok sayıda kameranın takip edilmesini mümkün kılan bu ürün, CCTV sistemlerinin maliyetini düşürdü ve kullanımının yaygınlaşmasını hızlandırdı.

Türkiye’de İlk CCTV Sistemi

Türkiye’nin ilk CCTV Sistemi TBMM’ne 1981 yılında kuruldu. Philips hareketli kameralar ve VHF frekanslı dağıtım sisteminden oluşan sistem 18 yıl kullanıldıktan sonra 1998 yılında yapılan mimari restorasyon sırasında sökülerek renkli kameralar ile yenilendi.

Devam edecek…

Kaynak: wikipedia, nationalgeographic