Adalet Bakanlığı, e-Görüş projesiyle ceza infaz kurumlarındaki suça sürüklenen çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere hükümlü ve tutukluların, Ramazan Bayramı’nda aileleriyle “Turna ” ile görüntülü görüştüğünü açıkladı.

Türk Telekom tarafından hayata geçirilen ‘Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi e-Görüş‘  kapsamında ceza infaz kurumlarının ihtiyaç duyduğu tüm güvenlik gereksinimlerini sağlamak üzere üretilen ve hükümlülerin barındırıldığı her odaya yerleştirilmesi planlanan akıllı cihazlar, hükümlülerin biyometrik verileri ile çalışıyor. Hükümlüler, personelden yardım almadan kullanmak istedikleri hizmeti ekrandan seçerek kullanabiliyor. Hükümlüler proje kapsamında, görüntülü ve sesli görüşme, kantin sipariş yönetimi ile online ödeme, görüntülü sağlık hizmetleri, kütüphane kitap talebi, dilekçe ve başvuru gibi birçok işlemi de sistem üzerinden yapabiliyor. Turna, biyometrik veri tanımlama ile hükümlü sayımı yönetimi, bilgilendirme ve anons yönetimi gibi birçok özelliğiyle kurum yönetiminin de işini kolaylaştırıyor.

görsel: AA

Pilot Uygulama Sincan‘da

Ankara’da gerçekleştirilen ‘Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu e-Görüş‘ projesi tanıtım toplantısında Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ‘Turna‘ ismini verdikleri yeni ürün aracılığıyla geliştirilen proje sayesinde, hükümlülerin, çeşitli sebeplerle ziyaretlerine gelemeyen yakınları ile görüntülü görüşme imkanına kavuştuğunu söyledi. Önal, “İlk olarak Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kullanıma sunduğumuz sistem, güvenlik koşullarına uygun şekilde hükümlülerin bulunduğu odalara yerleştirilen akıllı multimedya cihazlarına hükümlülerin biyometrik verileri ile giriş yapması ile çalışıyor. Yapılan entegrasyon, ceza infaz kurumlarımızın verimliliğini artırırken hükümlülerin temel ihtiyaçlarını ek bir personele ihtiyaç duymadan karşılıyor” dedi.

görsel: DHA

Kızılay’dan Destek

Maddi durumu yeterli olmayan tutuklu ve hükümlülerin aileleriyle görüntülü konuşma imkanından faydalanmaları amacıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılayı arasında iş birliği yapıldı. Kızılay, Türkiye genelinde cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü çocuklara telefon kartı dağıttı.

Mezarlığa Sanal Ziyaret

Zile Belediyesi de benzer bir uygulamayı mezarlıklar için hayata geçirmişti. İlçeden uzakta yaşayanların vefat eden yakınlarının mezarlarını ziyaret edip dua edebilmeleri için 360 derece ve 3 boyutlu mezar görüntülerinin yer aldığı internet sitesi kurmuştu.

görsel: AA

kaynak
iletisim.gov.tr
cnnturk.com