Whatsapp’ın değişen gizlilik politikasının tartışmaları sürerken sosyal medya dünyasına yeni bir uygulama katıldı: Clubhouse…

Covid19 nedeniyle evde sıkılan insanlar, sosyalleşebilmek için yeni mecralara giriş yapıyor. Clubhouse da bunlardan biri. Clubhouse’ın popülerleşmesiyle en çok sorulan sorular; Clubhouse güvenli mi ? Clubhouse nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl davet alınır?

Clubhouse, 2020 yılında Alpha Exploration Co. şirketi tarafından geliştirilmiş bir sosyal medya uygulamasıdır.

“ses temelli yeni nesil ağ” mottosuyla yola çıkan Clubhouse, özel sohbet odaları üzerinden yalnızca ses ile iletişim kurulmasına izin veriyor. Sohbet odalarında odayı oluşturan kullanıcının belirlediği konu hakkında sohbet ediliyor. Bu odalarda söz hakkı alıp konuşabilmek içinse el kaldırıp izin almanız gerekiyor.

Öncelikle bu uygulama şimdilik sadece IOS işletim sistemi için yayınlandı. Geliştiriciler Android versiyonu için çalışmaların devam ettiğini ifade ediyorlar.

Clubhouse giriş yapabilmek için başka bir kullanıcının sizi davet etmesi şart. Davetiniz olmadan üyelik açtığınız zaman, davet bulana kadar herhangi bir odayı görüntüleyip giriş yapamıyorsunuz. Belirtmekte fayda var, sizi Clubhouse’a davet eden kullanıcının ismi, ömür boyu profilinizden silinmiyor.

Davetiyesiyle girdiğiniz kullanıcı burada görünür


Clubhouse’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eğer Clubhouse’a üye olduysanız, şimdilik üyeliğinizi iptal edemez veya silemezsiniz.
  • Clubhouse’a üye olurken girmiş olduğunuz adınızı yalnızca 1 kez değiştirebilirsiniz.


Clubhouse nelere erişim izni istiyor?

  • Uygulama ses iletişimi üzerine kurulduğu için mikrofon izni istiyor.
  • Tüm rehberinize erişim izni istiyor.
  • Uygulama ses verilerinizi geçici bir süreliğine olsa da kaydediliyor ve 3. taraf kişilerle paylaşıyor.
  • Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Alexey Firsh’e göre, bu tür sosyal mecralarda herhangi bir şey paylaştığınızda, paylaşılan verilerinize ne olacağından kesin olarak emin olamazsınız. Yani bir gün bu verilerin herhangi bir yere sızması durumuna hazırlıklı olun.
Clubhouse’ın istediği izinler
  • Konuşurken sarf ettiğiniz cümlelere dikkat etmelisiniz, sohbetler odadaki herkese açık olduğu için kötü niyetli kişi tarafından kaydedilip, şantaj malzemesi olarak kullanılabilir.

Kısaca Clubhouse kullanacaksanız her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi, burada da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.