Amerika ‘da 8 yaşındaki bir kız çocuğunun odasındaki kamera bir hacker tarafından ele geçirildi ve kamera üzerinden kız çocuğu ile konuştu.

ABD’de gece çalışan bir hemşire, çocuklarını kontrol edebilmek için odalarına bir kamera koydu. Ancak ilerleyen günlerde 8 yaşındaki Alyssa ‘nın odasındaki kamera bir hacker tarafından ele geçirildi ve hacker kamera üzerinden kız çocuğu ile konuştu.

“Ben Noel Baba’yım, istediğini yapabilirsin, odanı dağıtabilir televizyonu kırabilirsin” gibi sözler söyledi. Kız çocuğu korkarak odadan kaçtı.

ABD’de faaliyet gösteren “Ring” adlı firmanın ürünü olan kameralar daha önce benzer sebeplerle gündeme gelmişti. İnternette bu kameraların nasıl hacklenebileceği ve hackleme girişimlerinden nasıl korunulacağı hakkında bilgiler yer alıyor.

Ring firmasından yapılan açıklamada cihazlarının güvenliğini çok ciddiye aldıklarını, ancak olayların güvenlik protokollerinin ihlaliyle ilgili olmadığını belirttiler. “Ring’in sistemlerinin veya ağının yetkisiz bir şekilde girdiğine veya saldırıldığına dair hiçbir kanıtımız yok” diyor.

Kamera sistemlerinin güvenliği nasıl sağlanır?

İnternete bağlı olan hangi sistemi kullanırsak kullanalım, ilk önce mutlaka fabrikasyon şifreyi kaldırıp, yerine tahmin edilmesi zor ve karmaşık bir şifre vermeliyiz. Bu şifrenin belli aralıklarla değiştirilmesi de tavsiye edilir. Ayrıca modem ve kablosuz ağ şifresininde aynı şekilde güçlü bir şifre ile değiştirilmesi ve zaman zaman değiştirilmesi gereklidir.

Kaynak: TRT Haber, Time