IPVM’in haberinde yer alan belgelere göre; Dahua, gerçek zamanlı olarak Uygurların tespiti sağlayan ve tehlike uyarısı veren sistemi Çin polisinin kullanımına sundu.

Geçtiğimiz günlerde Huawei de benzer bir konuyla haberimizde yer almıştı.

Ortaya çıkarılan belgeler, daha önce de Dahua’nın kaynak kodlarında Uygur takibi olduğu ortaya çıktıktan sonra Dahua’nın “etnik köken odaklı bir tanıma işlevine sahip ürünleri satmıyoruz” sözleriyle yalan söylediğini kanıtlıyor.

Dahua’nın Çin Ürün Destek Portalı’ndaki bir bağlantı ile Çin Polisine sunulan video analiz projelerinde birçok kez Uygurlardan bahsediliyor.

Çin’de, polis güvenlik kamerası ağları, güvenlik kamerası görüntülerinde Uygur görünümlü bir yüz tespit edildiğinde polisi bilgilendiren ‘Uygur Uyarısı’ AI yazılımını entegre ediyor.

Dahua Hearth Of City (HOC)

görsel: git-security

Heart of City (HOC), Dahua’nın Çin polisine sunduğu akıllı polis çözümüdür. Dahua, HOC’yi şöyle tanımlıyor: HOC, Polisin tahmin, erken uyarı, istihbarat ve önleme yeteneklerini geliştiren yeni bir çevrimiçi polis modelidir.

Gerçek Zamanlı Uygur Tespiti

Dahua’nın Heart Of City programı için Aralık 2019’da paylaştığı belgede gerçek zamanlı Uygur uyarılarından şu şekilde bahsediliyor:

– Uygurların yüzünün web üzerinden araştırılması ve analiz edilmesi, yüzün kayıt altına alınması ve diğer sistemlerle paylaşılması.
– İlgili yüzün belirlenip aranması, ilgili verilerin bulunması veya belirlenen filtrelere göre yüz araması.
– Uygur yüzlerin raporlanması.

Şekil 1

(Şekil 1) Dahua güvenlik kamerası Uygur bir yüz tespit ederse, bunu tehlike olarak algılıyor ve gerçek zamanlı olarak Çin polisine bildiriyor.

Dahua’nın yüz tanıma platformu (Face Big Data Platform) Uygur uyarı bildirimlerini destekliyor.

Şekil 2

(Şekil 2) Mart 2020 tarihli Dahua HOC belgesinde “standart özellikler” kısmında “gerçek zamanlı Uygur uyarılarının” C9505 Big Face Platform V1.1 tarafından “desteklendiği” yazıyor.

Terör Eğilimi Olan Uygurların Tespiti

Bir diğer kanıt ise, Çin’in geniş kapsamlı polisin video izleme projelerine verilen isim olan Dahua’nın “Sharp Eyes” (keskin gözler) projeleri için Aralık 2020’de yayınlanan “büyük veri” rehberi.

Rehber, Dahua’nın “Polis Verileri” altında izlediği bir dizi insan kategorisinden bahsediyor, bunlara “Gizli terörist eğilimleri olan Uygurlar” adı verilmiş (Şekil 3).

Şekil 3

“Terör eğilimi olan Uygurlar”ın yanındaki diğer kategoriler arasında uyuşturucu bağımlıları, hırsızlar, fahişeler, kaçaklar, gangsterler, dolandırıcılar bulunuyor (Şekil 4).

Şekil 4

Çin Hükumeti sıradan olan birçok özelliği terör eğilimi olarak sınıflandırıyor. Bunlar arasında sakallı olmak, camiye gitmek, bıçağa sahip olmak gibi ifadeler de mevcut.

Dahua Yanıt Verdi

Dahua, IPVM haberi sonrasında LA Times gazetesi ve IPVM’e cevap verdi.

Dahua, IPMV tarafından yayımlanan belgelerin doğru olduğunu kabul etti ve belgelerin eski olduğunu ifade etti.

Bahsi geçen belgelerin tarihleri Mart 2019 ve Aralık 2020’dir.

kaynak
ipvm.com
scmp.com