Denizli Akıllı Şehir Projesi kapsamında hayata geçirilen Okul Yolu Projesi, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Köksal Semerci ile Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ahmet Umul’un katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, öğrencilerin servis araçlarında daha güvenli taşınması için Biges mühendisleri tarafından geliştirilen Okul Yolu Projesi’ni anlattılar.

Proje kapsamında 800 okul servis aracına yerleştirilen sistemle, yaklaşık 50 bin öğrencinin okula gidiş gelişleri anlık olarak takip edilecek. Bu sayede aileler, çocuklarının okul servis aracına binip binmediğini, okula gidip gitmediğini, servis aracının nerede olduğunu, kaç dakikada geleceğini anlık olarak akıllı telefonları üzerinden ve gelen anlık mobil bildirimler sayesinde öğrenebilecek.

Başkan Zolan, okullara servis araçlarıyla giden öğrencilerin Okul Yolu Projesi’yle daha da güvende olacağını belirterek, 50 bin öğrenciyi taşıyan 800 servis aracı bu sisteme dâhil oluyor.

Öğrencilerin okuldan eve, evden okula gitmeleri konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Yaz kış şartlarına göre ya da trafik akışına göre servis araçları geç gelebiliyor, bu tür sorunlar belirsizdi.

Bu projeyle belirsizlik de ortadan kalkıyor. Sistem sayesinde aileler akıllı telefonlarıyla çocuklarının servise binip, binmediğini, okula gidip gitmediğini ya da servisin nerede olduğunu anlık olarak akıllı telefonlarıyla öğrenebilecek. Artık çocukların güvenliği sağlandığı için aileler bu projeyle rahat edecek.

Yaşanan olumsuzluklara karşı daha önce Denizli’de bulunan 1203 servis aracının tamamına Biges tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Projesi kapsamında kameralar takılmış, ardından minibüs içindeki şoför ve yolcular için de herhangi bir olaya karşı panik butonu yerleştirilmişti. Herhangi bir olaya karşı panik butonuna basıldığı anda, minibüsün olduğu yere ambulans ve güvenlik güçleri gönderiliyor. Minibüs ve servis araçlarında aldığımız önlemler sayesinde olayların neredeyse sıfıra kadar indiği bildirildi.

Toplantının ardından Başkan Zolan, oda başkanlarıyla birlikte Okul Yolu Projesini uygulamalı olarak ekrandan takip etti. Evlerinden servisle alınan 4 öğrencinin sistem üzerinde servis güzergahı, Büyükşehir Belediyesi’ne getirilişleri basın mensuplarına gösterildi. Başkan Zolan, daha sonra okul servis aracında sistemi inceledi.