Ed Sheeran konserinde uzaktan kontrol edilebilen Panasonic PTZ kameralarla 360 derecelik yayın yapıldı.

Konserin video yönetmeni Phil Mead, Panasonic PTZ kameraların yenilikçi özellikleri sayesinde PTZ kameraların kullanılabildiğini ve ilk defa bir stadyum konserinde kullanıldığını ifade etti.

Projede 12 adet Panasonic AW-UE150 4K PTZ ve 7 adet AW-RP150 kullanıldı

Video prodüksiyon ekibine, İngiltere ve Avrupa’nın önde gelen yayın ve profesyonel video çözümleri sağlayıcılarından biri olan ortağı CVP Group tarafından Panasonic AW-UE150 PTZ kameralar tavsiye edildi. Ön tanıtım gösterisinden sonra ekip, Panasonic PTZ kameraları kullanmaya karar verdi.

Konser projesinde toplam 12 adet Panasonic PTZ kamera kullanıldı. Bu kameralar yayın aracına fiber kablo ile bağlandı ve yayın bu şekilde gerçekleştirildi.

Projede kullanılan Panasonic AW-UE150’nin bazı özellikleri şu şekilde.

  • 1-type MOS sensör
  • 4k 50/60 fps
  • 75.1° görüş açısı
  • 20x optik zoom
  • 12G-SDI, HDMI, optik fiber ve IP çıkış

Phil, “IP tabanlı bir ağımızın olması, sistemdeki her öğenin entegre edilmesinin kolay olduğu anlamına geliyor” dedi. “Benim için uzaktan yayın aracında olmak da bir rüya çünkü 360 derecelik bir şovun kalbinden yönetmek çok zor ve dikkat dağıtıcı olabilir.”

Şimdi minimum üç yıllık küresel turun ilk ayağına giren Bob, kameraların kapsamlı bir şekilde test edildiğini ve mükemmel performans gösterdiğini söyledi. “Resim kalitesi ve çözünürlük açısından bunlar şimdiye kadar kullandığım en iyi kamera. Bu boyuttaki bir kameradan daha iyisini bekleyemezsiniz”.

“Bu tura başlamadan önce, insanlar bir stadyum şovunda ana kamera olarak bir PTZ kamera kullanmanın delilik olduğunu söylerlerdi, ancak ben yeni teknolojiyi zorlamak ve sınırlarının nerede olduğunu görmek konusunda çok hevesliyim. Bu turda bunu Panasonic PTZ kameralarla yapıyoruz ve hiç şüphe yok ki onlar görevi fazlasıyla yerine getiriyorlar ve hayranlara inanılmaz bir deneyim sunmaya yardımcı oluyorlar.”

kaynak: https://business.panasonic.co.uk