CCTV Sektörü, ” analog HD video ” çözümleri konusunda bir süredir yaşanan rekabeti yakından takip ediyor. Nextchip tarafından üretilen AHD çipi ve Techpoint tarafından üretilen HD-TVI çipi, aynı amaca yönelik iki farklı çözüm olarak sektör profesyonellerinin kullanımına sunulmuş durumda.

Her iki üreticinin de 1, 1.3 ve 2 megapiksel çözünürlükteki çözümleri CCTV üreticileri tarafından kullanılmakta. Shenzhen’de düzenlenen CPSE fuarında Techpoint çıtayı biraz daha yukarı taşıyarak 3MP, 4MP ve 5MP HD-TVI çözümlerini tanıttı. Bu modellerin 2016 yılı içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Techpoint’in bu hamlesi, 2MP üzeri çözünürlüklerdeki IP kamera hakimiyetini de sarsacak, ayrıca AHD’nin fiyat avantajı ile belki bir miktar önde göründüğü Analog HD pazarında, üretici ve tüketicilerin dikkatinin tekrar HD-TVI ‘a dönmesini sağlayacaktır.

Bu modellerin kullanılabilir hale gelebilmesi için kayıt cihazlarının da yüksek çözünürlüklü analog girişi desteklemesi gerekiyor. Gelişmeleri sizler için yakından takip ediyor olacağız.