Hırsızlar için süpermarketler, ürün çeşitliliği ve kalabalıklardan dolayı kolay hedeflerdir.  

Hırsızlık olayları, süpermarketlerde en fazla taze gıda reyonunda gerçekleşiyor. National Association for Shoplifting Prevention (Hırsızlık Önleme Ulusal Birliği) verilerine göre her gün 35 milyon dolar değerinde ürün çalınıyor.

NEXO süpermarketlerden çalınan özellikle taze / dondurulmuş gıdalar ve sıvı ürünleri tespit etmek ve hırsızlık olaylarını engellemek için xPredator çözümünü geliştirdi.

Nasıl Çalışır ?

Her bir kasanın üzerine yerleştirilen termal kameralar sayesinde ; hırsız, üzerine gizlediği ürünlerle kasa bölgesine yaklaştığında, kamera belirli bir sıcaklığın altındaki nesneleri algılar ve otomatik olarak bir alarm tetikler. Kasaların üzerindeki termal görüntüleme monitörleri başlı başına caydırıcı olabilir.

Ayrıca xPredator güvenlik departmanına alarm iletirken, “machine learning” diye ifade edilen yapay zeka ile hatalı alarmları analiz ederek alarmın kalitesi sürekli iyileştiriyor.

xPredator nesnelerin termal görüntülerinin oluşturduğu farklılıkları ayırt ederek,  şüpheli kişileri görmenizi ve buna göre işlem yapmanıza olanak sağlıyor. Bu çözüm, bir güvenlik personelinin yada kameranın göremeyeceği hırsızlıkları gün yüzüne çıkartabilir.

Kaynak: Nexo