Japonya’nın teknoloji devi Hitachi, işlenecek suçları önceden tespit etmeyi amaçlayan bir sistem geliştirdi. Kasım ayından itibaren Amerika’nın pek çok şehrinde denenmeye başlanacak olan sistem, aslında polisin klasik istihbarat yöntemlerinden yola çıkarak, daha sistemli ve daha hızlı sonuçlar alınabilmesi için oluşturulmuş.

Sistem, önceki tecrübeler, yerel kayıtlar, suça eğilimli kişilerin sosyal medya hesapları, şehir sistemlerindeki yoğunluk sensörleri, hatta hava durumu gibi pek çok veriyi bir araya getirip, işlenecek suçlarla ilgili bir öngörü oluşturmaktadır.

Hitachi Bilgi Sistemleri Grup Başkanı Darrin Lipscomb, sisteme duyulan ihtiyacı şu sözleriyle aktarıyor: ”Suçu tetikleyebilecek; hava koşulları, sosyal medya aktiviteleri, okul ve metro istasyonu gibi alanlardaki sıra dışı haraketler, acil hat aramaları, silah sesi dedektörleri gibi onlarca, yüzlerce veri, insanlar tarafından yeterince hızlı ve etkin olarak takip edilip değerlendiremez.”
Philip K. Dick’in kısa hikayesinden senaryolaştırılan, baş rolünü Tom Cruise’ un oynadığı ”Azınlık Raporu” (Minority Report) filminden hatırlayacağınız suçu önceden tespit etme teknolojisi yakın gelecekte gerçeğe dönüştürecek gibi görünüyor.

Kaynak: qz.com