İngiltere menşeli perakende zinciri Tesco, mağaza ve depolarında Dahua ve Hikvision marka ürünlerin kullanımını yasakladı.

Tesco’nun bu kararı almasında, sivil toplum örgütlerinin yürüttüğü kampanyalar, Çin Hükümeti’nin Uygur bölgesi (“Sincan”), Tibet ve Hong Kong’daki etnik ve dini gruplara yönelik etnik takibi kolaylaştıran teknolojileri kullanması etkili oldu.

Ayrıca , İngiltere Hükümeti, hassas bina ve departmanlarına Çin menşeli kamera sistemi kurmamaları yönünde talimat gönderdi.

Tesco’nun CEO’su Jason Tarry yaptığı açıklamada: “Etik kaynak kullanımı ve insan haklarına güçlü bir bağlılığımız var ve tedarik zincirimizde hiçbir şekilde insan hakları ihlaline müsamaha göstermiyoruz. Hikvision ve Dahua ile bağlantılı iddiaların farkına vardığımızda, alternatif tedarikçiler belirlemek için hemen harekete geçtik.

“İşimizin boyutu ve güvenlik sorumluluklarımız nedeniyle, bu iddiaların ciddiyetinin farkında olsak da, tüm ekipmanın değiştirilebilmesi biraz zaman alacaktır. Artık yeni tedarikçilere geçiş sürecinde olduğumuzu doğrulayabiliriz.”

Aynı üreticilerin ürünleri ulusal risk gerekçesiyle ABD’de de yasaklanmıştı. Önceki haberimizin linki: https://guvenlik.teknolojileri.net/abdden-dahua-ve-hikvision-urunlerine-yasak/

Tesco Hakkında

1919 Yılında İngiltere’de kurulan Tesco, gıda, ev ürünleri, giyim ve elektronik gibi geniş bir yelpazede ürünler sunmaktadır. Dünya genelinde 6.800 mağazası olan şirketin hisseleri Londra Borsası’nda işlem görmektedir.

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/news/2023/03/17/tesco-ditch-chinese-made-cctv-cameras-security-human-rights/