ISAF, 17-20 Ekim tarihlerinde 23. kez elektronik güvenlik sektörünü bir araya getirdi.

Bizler guvenlik.teknolojileri.net olarak, fuarda dört gün boyunca çeşitli stantlara misafir olduk, pek çok sektör profesyonelini kendi standımızda misafir ettik. Röportajlar yaptık, ilginç ürünler hakkında bilgi topladık.

Şimdi bunları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Rakamlarla ISAF 2019:

Bu sene fuar 20.000 m2 lik bir alanda kurulmuş. Toplamda 39 farklı ülkeden fuara katılan 229 stant yer almış. 17.255 Yurtiçi, 1.065 yurtdışından toplam 18.320 kişi fuarı ziyaret etmiş.

Senelerdir ISAF’ın biletleme ve geçiş kontrol organizasyonunu yapan Event Gates firması yetkilileri ile yaptığımız sohbet esnasında da, geçen seneye göre %20 daha fazla ziyaretçi olduğunu öğrenmiş, bir anlamda işin mutfağında teyit etmiş olduk.

İzlenimler

Hikvision ve Dahua başta olmak üzere, çinli üreticilerin Türkiye pazarındaki agresif stratejileri sonucunda, pek çok stantta aynı markalar ve aynı ürünler yer alıyordu. Bu iş garip bir hal almaya başladı.

Hatırlarsanız bundan 10 sene kadar önce OEM üretim yapan firmalar üreticilerini gizlemek için çaba sarf ederlerdi. Daha sonra, OEM işinde üreticiyi ön plana çıkartmak zaruret oldu. “By Dahua”, “Vallahi bu da Hikvision” şeklinde ifadeler OEM markaların kıyısına köşesine iliştirildi.

Herkes aynı ürünü satınca fiyat rekabeti de hat safhaya çıktı. Gelinen bu noktada Türk firmalarının kendi markalarına yatırım yapması, ithalata dayalı bir sektörden üretimi hedefleyen bir yapıya geçilmesi zaruri görünüyor.

CCTV firmalarının yanı sıra, gerçekten yenilikçi ürün ve çözümlerde gördük. Zaten bazıları hakkında da bilgi alarak sizinle paylaşmak üzere hazırladık. Takip eden postlarımızda bu ürünler yer alacak.

Hem bir ziyaretçi hem de katılımcı olarak ISAF 2019’u değerlendirdiğimizde, ziyaretçi kalitesinin üst seviyede olduğunu söyleyebilirim. Ziyaret eden kişlerin çok büyük bir kısmı proje kovalayan, çözüm arayan ciddi profesyonellerdi. Bu anlamda sektörel anlamda 2020’nin iyi geçeceğine dair inancımız da arttı.

ISAF’tan Sn. Yeşim Akgün ile röportajımız:

ISAF 2020’de Yenilikler Var

Önümüzdeki sene ISAF IFM yerine aynı yerleşkede bulunan CNR Salonlarında yapılacak. Fuar daha da büyüyecek. Ayrıca ISAF alt başlıklarına 3 yeni konu daha ekleniyor:

  • Akıllı Yaşam
  • Akıllı Şehirler
  • Polis Ekipmanları

Marmara Fuarcılık çalışanlarına başarılı organizasyonlarından dolayı teşekkür ediyoruz.