Konica Minolta Alman IP Güvenlik sistemleri üreticisi Mobotix AG ile anlaşarak firma hisselerinin %65’ini yaklaşık 200 Milyon Dolar’a satın aldı.

Mobotix , 400’den fazla çalışanı ve gelişmiş IP kamera teknolojileri ile (kamera ucunda data işleme (edge computing), görüntü ve data analizi, görüntü sıkıştırma) 80 Milyon Euro’nun üzerinde satış yapan bir firma. Konica Minolta ve Mobotix, sektörde geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmak üzere ortak bir çalışma ortamı oluşturuyor.

Mobotix ile yapılan bu anlaşma ile Konica Minolta aşağıdaki konularda ilerleme sağlamayı planlıyor:

  • Her iki firmanın şimdiye kadar geliştirdiği ve uzmanlaştığı teknolojiler ile yeni nesil network güvenlik teknolojilerini hayata geçirmek:
    Konica Minolta, Mobotix’in kamera ucunda (decentrialized) görüntü işleme teknolojisi ve video yönetim yazılımı (VMS) ile kendi endüstriyel optik sistemlerini birleştirerek, yeni nesil bir sistem yapısı oluşturmayı amaçlıyor.
  • Dikey iş akışı çözümlerinin geliştirilmesi:
    Mobotix’in kamera ucunda görüntü işleme ve VMS yazılım sistemlerini uyarlayarak, Konica Minolta, evde hasta ve yaşlı bakım takibi için ”Bakım Destek Çözümleri”, ayrıca üretim tesislerinde iş akışının takibi ve yönetimini sağlayan ”iş akışı takibi” çözünlerini geliştirmek istiyor.
  • Mobotix ürün ve hizmet dağıtım alanının genişletilmesi:
    Konica Minolta Mobotix ürünlerinin satış alanını direk satış ve satı sonrası birimleriyle genişletmeyi amaçlıyor.

Mobotix ‘in kurucusu Dr. Ralf Hinkel, firmanın danışma kurulunda yer almaya devam edeceğini ve Mobotix’in geliştirilmesine devam edeceğini duyurdu.

Kaynak: securityworldhotel.com