Koruma altında ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kum köpek balıkları üreme alanları Muğla’daki Boncuk Koyu’nda iki su altı, bir su üstü kamera ile 7/24 izleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün (TVKGM) koordine ettiği ve Akdeniz Koruma Derneği’nin uyguladığı proje ile Boncuk Koyu’na üremek için gelen kum köpekbalıkları ikisi su altına birisi su üstüne kurulan kamera sistemi ile 24 saat izleniyor.

kum köpek balıkları

Gökova Körfezi’nde kum köpekbalıkları için yürütülen izleme çalışmaları, bu türün davranışı, görülme sıklığı, alana dağılımı ve Boncuk Koyu’nu kullanan birey sayısı hakkında bilgi edinmek ve koruma çalışmalarını planlamak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Kum köpek balıklarının izlenmesi için su altına iki ve karaya bir adet kamera yerleştirildi. Sualtına yerleştirilen kameralar üzerine eklenen sıcaklık sensörleri ile iklim değişikliğinin etkisiyle artan deniz suyu sıcaklıklarının, türe etkisinin tespit edilmesi hedefleniyor. Ayrıca koyda kum köpekbalıklarına karşı yasa dışı aktiviteleri izleyebilmek amacıyla karaya bir adet de gece görüşlü kamera yerleştirildi.

Tam zamanlı güneş enerjili kamera sistemi, GSM bağlantısı ile üç kameranın da anlık görüntüsünün uzaktan izlenilebilmesini sağlıyor.

Ülkemiz ve Dünyada İlk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kunt: “Boncuk Koyunda uzun yıllardır izleme izleme çalışmamız devam ediyor. Genel müdürlüğümüz ile Akdeniz Koruma Derneği ile işbirliği halinde burada Kum köpek balıkları, su samuru, Akdeniz foku türleri ile ilgili olarak uzun yıllardır koruma izleme faaliyetlerini devam ettiriyoruz. Burada bu yıl da önceden de kamera izleme sistemimiz vardı ama bu yıl ülkemizde ve dünyada da ilk ve tek şu an olacak şekilde 24 saat tam zamanlı şekilde izleme gerçekleştiriyoruz. İki tanesi sualtı bir tanesi yukarıda termal özellikleri olan kameralarla deniz suyu sıcaklığını da izleyebilme fırsatı buluyoruz. Ayrıca bugün Dünya Biyo çeşitlilik günü. Bu gün vesilesiyle de tüm insanlarımızı bu seneki sloganımız olan “çözümün parçası” olmaya davet ediyorum” dedi.

“Kameralar Elimizdeki Veriyi Artırıyor”

Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılyaka, “Biliyorsunuz daha önce Akdeniz fokları için benzer bir kamera sistemi kurmuştuk. Fırtınalı havalarda ve hayvanları rahatsız etmeyecek şekilde uzaktan izleyebiliyorduk. Aklımıza aynı şeyi niye köpekbalıklarına yapmayalım düşüncesi geldi. Çünkü dalarak izlediğiniz zaman hayvanlar utanıyor kaçıyor, gerçek davranışlarını sergileyemiyor. Böylece ilk kez gerçek zamanlı olarak gece gündüz karanlığa duyarlı kameralarla fırtına olsun yağmur çamur olsun sürekli suyun altında 2 tane suyun üstüne bir tane kayıt yapan kamera var. Bu kameralarla balıklar kaç kere geçiyor, hangi saatte geçiyor hangi mevsimi tercih ediyorlar daha çok buraya ne için geldiklerine yönelik tüm sorularımızı cevaplayabilecek veriler alacağız. Kameraların üzerinde aynı zamanda sıcaklık ve oksijen gibi bu tür verileri ölçen cihazlarımız var. Sıcaklık 27-28 dereceyi geçince her sene köpek balıkları daha da daha ender görülmeye başlıyorlar. Olanı biteni eş zamanlı gözlemleyebileceğimiz bir kamera ile balıklar rahatsız olmayacaklar, çok daha fazla veri, çok da zamana yayılmış veri elinizde olacak. Bu hayvanları koruma ile ilgili büyük bir adım. Dünyada şu anda eş zamanlı olarak köpek balığı izleyen başka bir kamera yok. Dolayısıyla ülkemizde bakanlığımız adına son derece prestijli bir proje. Teknolojiyi niye burada kullanmayalım?” dedi.

kaynak
haberturk.com
natgeotv.com