Daha önce ISAF 2017 fuarında da incelediğimiz Biges’in “Evde Bakım ve Destek Otomasyon
Sistemi”, Kahramanmaraş ‘ ilinde yapılan uygulama ile ödüle layık görüldü.

“Manevi Evlat” ismi verilen proje ile özellikle yaşlı ve hasta vatandaşların kendi evinde, yani yaşadıkları sosyal alandan kopartılmadan yaşamalarını ve ihtiyaçlarının giderilmesini amaçlıyor.  Evlerinde oluşabilecek yangın, su baskını, gaz kaçağı gibi olumsuzluklar, sisteme entegre dedektörlerle önceden tespit ediliyor.

Bu sistemle yaşlı vatandaşlarımız, tek bir tuşa dokunarak, “akıllı yaşlı bakım merkezi” ile iletişime geçebiliyor, sıcak yemek, temizlik, tamirat gibi ihtiyaçları için çağrıda bulunabiliyor. Ayrıca sisteme ilave edilen şeker ve tansiyon ölçümü aparatları ile, yaşlılardan alınan veriler anında “akıllı yaşam merkezine” iletiliyor ve gerekli aksiyon alınıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin “Manevi Evlat” adıyla lansmanını yaptığı proje, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından ödüle layık görüldü.

Biges A.Ş.  Satış Pazarlama Direktörü Sayın Utkan Türkmen yaptığı açıklamada: “Biges olarak Ar-Ge faaliyetlerimizin odağında, ülkemizin teknolojik gereksinimleri ile beraber çözüm ortaklarımıza yeni iş fırsatı yaratma potansiyeli var. Bu nedenle Kahramanmaraş’taki projeyi çok önemsedik ve çözüm ortağımız Tetra Güvenlik’le beraber çok çalıştık. Sonunda ise Türkiye’nin ilk Evde Bakım ve Destek Otomasyon
Sistemini hayata geçirmeyi başardık. Proje, Biges’in “teknoloji firması” olma yolunda verdiği mücadelenin de önemli bir aşamasıydı. Emeği geçen Biges ailesinin tüm bireylerine bir kez daha teşekkür ederiz” dedi.