Son günlerde piyasası hızlanan ve daha da hızlanacak olan mobil kamera sistemleri hakkında birkaç konuya dikkatinizi çekmek isterim.

Marka model ve özellik detayına bakmaksızın, bir mobil kayıt cihazında olması gereken başlıca özellikleri aşağıda belirtmeye çalıştım:

• Mobil kayıt cihazı çift power girişe sahip olmalıdır. (POWER ve ACC) Bunun sebebi sürekli akü voltajı ile sistem beslenirken, ACC enerji girişinden de kontak voltajı alarak sistemi ON/OFF edebilmesi içindir. (Normal DVR’dan bozma ürünlerde bu özellik olmadığı için SSD disk veya SD kart kullanılsa dahi disk arızasına ve veri kaybına sebep olacaktır. Ayrıca normal kayıt cihazları o sırada yazdığı dosya devam ederken enerji kesilirse dosyayı tamamlamaz. Veri kaybını önlemek için kontak kapatıldığında “kapan” komutu ACC voltajından gelecektir)

• Mobil kayıt cihazları içerisinde sabit disk kullanılacak ise SSD birinci sırada tercih edilmelidir. Fiziksel olarak bir analog parçaya sahip olmadığından araçların hareketlerinden etkilenmeyecektir. İkinci sırada ise 2.5″ notebook diskleri kullanılabilir. Üçüncü sırada 3.5″ diskler tercih edilebilir (güvenlik amaçlı üretilmiş olmalıdır.)

• Mobil kayıt cihazı SD kart üzerine kayıt özelliğinde ise, SD kartın kayıt cihazı ile tam uyumlu olduğundan emin olunmalıdır.

• Mobil kayıt cihazı; analog HD (AHD, CVI, TVI) olabileceği gibi NVR IP kamera da destekleyebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta; görüntüler kısa mesafelerden alınacağı ve kayıt cihazlarında kullanılacak disklerin depolama kapasitesinin az olacağı göz önüne alınarak 1 mp ve muadili çözünürlük tercih edilmelidir.

• Mobil kayıt cihazı ve kameraların montajı, sektörün alışık olduğu iç veya dış mekan kamera montajlarından farklıdır. Öncelikle kurulacak sistemde kullanılacak kablolar, kablolama işlemleri ve aracın kendi fiziksel ve elektriksel yapısı çok önemlidir. Araç markasına göre üretici veya yetkili servislerinden alınması gereken teknik şemalar ile, araç montajı konusunda deneyimli veya eğitim almış personelin montajı yapması en doğru yol olacaktır. Araçlara uygun olmayan montaj aparatları ve montaj şekilleri sistemin çalışmamasına sebep olacağı gibi, araç hareketlerinden etkilenecek uygulama sonucunda kısa devre veya diğer sebeplerden oluşarak arızalara, hatta araç yangınlarına dahi sebep olabilecektir.

Bunların dışında marka-model veya projenin ihtiyacına göre LAN, WIFI, GPRS, GPS, G-SENSOR vb. gibi özellikler cihaz tercihinde etkili olacaktır.

Daha önce tecrübesi olan arkadaşlar yorumlarda tecrübelerini paylaşabilirler.

Murat Barut