“Multisensor” yani “çok sensörlü” kameralar adından da anlaşılacağı gibi birden fazla görüntü yakalama sensörüne sahiptir. Başka bir deyişle: birden fazla kameranın bir ürün bünyesinde birleştirilmiş halidir.

İlk dikkat çekici örnekleri Mobotix tarafından piyasaya sunulup kullanılmaya başlandığından beri gelişen ve gittikçe popülaritesini arttıran bu ürünlere yakından bakalım.

Multisensör Kameralar Nasıl Çalışır?

Aslında her bir sensör farklı bir kameradır. Bazı ürünlerde, farklı görüntü sensörlerinin yakaladığı görüntüler yazılımsal olarak birleştirilir ve bütün tek bir görüntü olarak görüntülenir ve kaydedilir.

Video çözünürlüğü sensörlerin adeti ve destekledikleri çözünürlüklere göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak: Yanda gördüğünüz ürün Avigilon ‘un multisensor kamerasının iki model mevcut. 3 Sensörlü olanı  9 megapiksel, 4 sensörlü versiyonu 12 megapiksel olarak sunulmaktadır.

 

Nasıl Bir Görüntü Verir?

Yine sensörlerin adeti ve diziliş şekline göre farklı açıda görüntü verebilirler. Bir kameraya “multisensor” yani “çoklu sensör” diyebilmemiz için en az iki sensöre sahip olması gerekiyor. Sensör sayısı arttıkça da üreticiye, amaca ve ihtiyaca göre pek çok farklı çözüm karşımıza çıkıyor. Örnek olarak aşağıda Pelco’nun multi sensor kamerası Optera ‘nın farklı versiyonlarının sensör dizilişi ve sunduğu açılara göz atalım:

Yukarıdaki şekilde ifade edildiği gibi 180° , 270° ve 360° olmak üzere üç farklı versiyonu mevcut.

Optera 180°

Optera 270°

Optera 360°

Multisensor Kamera Neden Kullanılır?

Tek bir kamerayla görüntülenemeyecek kadar geniş alanlarda, tüm alanı eş zamanlı olarak görüntülemek ve kayıt altına almak için kullanılabilir. Bu büyük bir hastane lobisi , bir kavşak noktası veya uzun cepheli bir binanın önündeki yol olabilir.

Büyük Resime Bakmak

Çoklu sensör size, olayları büyük bir resimden izleme olanağı sunar. Güvenlik personeli için bu, yaklaşan bir problemi önceden fark etmek ve bazı haraketler arasında bağlantı kurabilmek anlamına gelir. Önemli avanataj sağlayabilir.

Kayıt Üzerinde Dijital PTZ İmkanı

Yüksek çözünürlüklü panoramik kaydedilmiş bir videoda, kayıt seyrederken da dijital olarak pan, tilt ve zoom hareketlerini yapabilirsiniz. Basit problemlerin fark edilmesinde veya adli olayların aydınlatılmasında önemli kolaylık sağlar. 

Daha Profesyonel ve Kolay Montaj

Bir kavşağa 4 kamera monte etmektense tek bir kamera monte etmek hem işçilik açısından hemde estetik açıdan çok daha avantajlıdır.

 

 

Daha Fazla İmkan

Multisensör kameralar karşımıza çok farklı amaçlara cevap verecek farklı donanımlarla çıkabiliyor.

Bazı multi sensör kameralar, geniş açı sabit kameralar ve optik zoom özellikli PTZ kameraları birleştiriyor. Bazı ürünler, normal kamera ve termal kamerayı birleştirerek özellikle sınır güvenliği gibi hassas noktalarda çift kontrol imkanı sunuyor.

Yüz tanıma, obje takibi gibi video analiz isteyen durumlar için geliştirilen multisensör kameralar piyasada yerini almaya başladı.

Sonuç

Giderek artan güvenlik ihtiyacı, daha komplike ve akıllı çözümlere talebi arttırıyor. Güvenlik pazarı giderek büyürken, sektörün teknolojisi de hızla ilerliyor.

Akıllı binalardan akıllı ülkelere, video analizden yapay zekaya hızla geçişi  yaşadığımız bu dönemde, multisensor kameralar; etkili, hızlı ve ekonomik çözümler sunuyorlar. Bu ürünler daha da yaygınlaşarak sektörede yerini sağlamlaştıracaktır.