Telefon veya internet altyapısının olmadığı, drone kullanılmasına engel olacak kadar rüzgarlı, 15 kilometrekarelik alana ve 19 kilometrelik çevreye sahip olan bir araziyi korumak basit bir iş değildir. Böyle bir sahada karşınıza birçok zorluk çıkar.

G4S Türkiye’de Öksüt Madeni’ni korumak için yaptığı 2 yıllık sözleşmede bu zorluklarla karşılaştı. Tam kapsamlı faaliyete geçtiğinde 4 milyon ton altın üretebilecek kapasiteye sahip olan bu maden Ankara’nın doğusunda bulunuyor. Madeni hırsızlara, teröristlere ve çevre aktivistlerine karşı 7/24 korumak gerekiyordu.

G4S’nin ilk adımı, en uygun güvenlik çözümünü belirlemek için bir risk değerlendirmesi yapmaktı. G4S Türkiye Bölge Müdürü Halil Yetik, “Öksüt, güvenliğini sağladığımız en büyük maden sahası olmasa da en zorlu projelerden biri. Karşılaştığımız kısıtlamalar göz önüne alındığında, bu tür bir proje için özel olarak hazırlanmış bir çözüme ihtiyacımız olacağını biliyorduk.”

Sür ve Görüntüle

G4S Ekibi, arazi etrafına 250 adet sabit kamera kurduktan sonra, ‘Görüntüle ve Sür’ konseptini de ortaya çıkardı: Kameralar, treylere takılan teleskopik direklere bağlanarak arazide kolayca hareket ettirilebiliyorlar. Ayrıca tasarlanan sistemde herhangi bir kurulum veya kablo gerekmiyor. Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda jeneratör ve solar panel bağlantısı ile sistem çalışmaya devam ediyor.

Halil Yetik, “Bu kameraları, o gün veya haftada en fazla aktivitenin nerede olduğuna bağlı olarak, yakından izlemek istediğimiz herhangi bir alana taşıyabiliyoruz” dedi. “Ayrıca herhangi bir şüpheli aktiviteyi kontrol etmek için her iki saatte bir araçlarla çevrede devriye geziyoruz, bu sayede tüm alanları tarayabiliyoruz.”

Sahanın güvenliğini sağlamak için sadece güvenlik kameraları kullanılmıyor, aynı zamanda madenlerde konuşlandırılmış 69 güvenlik uzmanı mevcut. Bu uzmanların çoğu İstanbul’daki G4S operasyon merkezine bağlı panik butonları taşımakta ve sahaya yayılmış farklı güvenlik noktalarında görev yapmakta. Ayrıca her güvenlik uzmanında vücut kamerası bulunmaktadır.

Kokpit

Güvenlik uzmanları, G4S tarafından Türkiye’de geliştirilen bir güvenlik operasyon yönetimi yazılımı olan Kokpit üzerinden meydana gelen her türlü olayın video ve görüntülerini de paylaşabiliyor. Cep telefonu aracılığıyla erişilebilen sistemle, herhangi bir olayın videosu veya görüntüsü operasyon merkezi ve Centerra Gold ile kolayca paylaşılabiliyor. Kokpit’in çevrimdışı çalışma özelliği de mevcut.

kaynak: internationalsecurityjournal.com