Bugün Güney Kore’nin PyeongChang kentinde resmi açılış töreni ile başlayacak olan 23.Kış Olimpiyatları için olağan üstü ve yüksek teknolojik önlemler alındı.

Emniyet güç leri olimpiyat alanının terör saldırılarına karşı korunması amacı ile bölgeyi Kuzey Kore’de geliştirilen ve drone tespiti yapan bir ra

darla takip edecek. Bölgede izinsiz uçan dronelar, üzerlerinde ağ taşıyan anti-dronelarla yakalanacak. Ayrıca sinyal bozucu anti-drone silahlı bir ekip’de alanda olacak. Yüksek çözünürlüklü kamera ve yüz tanıma sistemi ile donatılmış insansız hava araçları bölgede uçuş yaparak 200 metre mesafeden şüpheli kişileri tanımlayabilecek.

Ünlü drone üreticisi DJI olimpiyat süresince ürünlerinin Pyeongchang, Gangneung, Bongpyeong ve Jeongseon şehirlerinde uçamayacağını bildirdi. Yaptıkları açıklamada”Güvenlik DJI için en önemli konudur ve her zaman müşterilerimizi kanunlara uygun olarak uçuş yapmaları konusunda yönlendiriyoruz. Büyük etkinliklerde geçici uçuşa yasak bölgeler oluşturuyoruz. Bu özelliğin droneların oluşturabileceği güvenlik tehditlerini azaltacağına inanıyoruz.” dedi

60.000 Güvenlik görevlisinin görev yapacağı bu bölge; kimyasal saldırılara karşı havayı anlık olarak analiz eden sensörler, çok sayıda kameradan oluşan akıllı bir güvenlik sistemi ve bombalı araçlara karşı bir X-Ray sistemi ile destekleniyor.

Kaynak: cnbc, engadget