IP Tabanlı güvenlik sistemleri için standart belirleyen kuruluş ONVIF (Open Network Video Interface Forum), farklı geçiş kontrol (access control) ürünlerinin birbiriyle çalışmasını sağlaması için oluşturulan standartın taslağını yayınladı.

”Profile A”olarak adlandırılan taslak şartname, güvenlik amirleri, insan kaynakları çalışanları yada resepsiyonist gibi kullanıcıların, sistemde; kişi, takvim güncellemeleri, geçiş kural ve önceliklerinde değişiklikler yapmak gibi fonksiyonları kontrol edebileceği bir arayüz standartı oluşturuyor.

Siemens Technology ‘den Suresh Raman’ın ifadesine göre: ”Bu adımla ONVIF, geçiş kontrol sistemleri pazarında, kullanıcı bazında yönetim kolaylığını ve fonksiyonelliği hedefliyor.” Bu yeni profil ile ONVIF, geçiş kontrol sistemlerinde kapı kontrolü ve basit olay yönetimi sağlayan mevcut ”Profile C” nin eksiklerini gidermeyi ve ileride Profil C ve S ile entegre olarak geçiş kontrol sistemleri ve IP video sistemlerinin entegrasyonunu amaçlıyor.

ONVIF ilk olarak yeni profili taslak şartname  olarak altı aylığına yayınlar ve üyelerin yorumlarını alır. Bu süreç bittiğinde, nihai profil yayınlanır ve teknoloji üreticileri, ürün ve sistemlerini bu yeni standarta uygun hale getirip test edebilirler. Bu süreçte, 2016 yılının başlarında üreticilerin ONVIF Profile A uyumlu geçiş kontrol ürünlerini piyasaya sunmaları bekleniyor.
2008 yılında kurulan ONVIF’in 6 kıtada 500’den fazla üye firması ve 5000’den fazla uyumlu ürünü bulunmaktadır.

Yeni sürüm adayı Profile A , video akışı için Profile S, kayıt ve depolama için  Profile G, fiziki giriş kontrol  için Profile C ve kolay kurulum ve gelişmiş güvenlik için ”sürüm adayı” Profil Q ile, ONVIF daha fazla birbiriyle uyumlu IP çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi, üretici ve uyumlu model bilgisi için www.onvif.org