ONVIF protokolü kullanan geliştiricilerin katıldığı, açık kaynaklı video uygulamalarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma “Spotlight Challange” sonuçlandı.

İki ay süren yarışmada, Kanadalı geliştirici Liqiao Ying’in tasarladığı “CAM X” uygulaması birinci seçildi. CAM X, ONVIF kameralardan alınan bilgileri depolamak için blok zincir ve yapay zeka tabanlı nesne algılama sistemini kullanıyor.

Yarışma kuralları gereği, tasarlanan uygulamalar hem H.264 hem de H.265 video sıkıştırma standartlarını destekler şekilde ve en en son sürüm  Profil T ile uyumlu olarak geliştirildi.

Geliştiriciler, Axis, Bosch, Dahua, Hikvision ve Uniview’in sağladığı Profil T uyumlu online test kameralarına bağlanarak yazılımlarını geliştirdiler ve test ettiler.

BeMyApp.com ile birlikte sunulan yarışmada toplamda 37 başvuru kabul edildi ve bunlardan 7 si finale kaldı. Yedi finalistin her biri 800$ kazandı, birinci, ikinci ve üçüncü sırayı sırasıyla 3.000 $, 2.500 $ ve 2.000 $ kazandı.

ONVIF Teknik Komitesi Başkanı Hans Busch, “ Yarışmanın asıl gayesi, ONVIF organizasyonunun ve sektörün dışından daha yaratıcı, farklı fikirler almak ve bakış açımızı genişletmekti. Farklı fikirlerin birlikteliği ve  bunların gelecekteki yansımaları için heyecan duyuyoruz.” dedi.