Bakanlığın yeni düzenlemeleriyle, kara taşımacılığında güvenlik en üst seviyeye çıkarılıyor. Bu düzenleme ile otobüs işletmelerini, e-Devlet üzerinde oluşturulan sisteme taşıdığı yolcuları kaydetme zorunluğu getiriliyor. Ulaştırma Bakanlığı Araç Takip Sistemini (ATS)devreye alacak. Bu sayede de Türkiye genelinde bulunan 17 yolcu kapasitesinin üzerindeki tüm otobüs ve minibüslere araç takip cihazı (ATS) takılacak. Yolcu kapasitesinin üstünde olan otobüs ve minibüslerin güzergahları ve yerleri anlık olarak takipte edilebilecek.  Yeni dönemin başlamasıyla birlikte bu alanla ilgili yeni bir sektör daha açılacak. Otobüs firmaları yetki verdiği firmaların yolcularını sisteme kayıt etme işini üstlenebilecek.

Yoldan Yolcu Toplama Devri Bitiyor

Başkasının yerine bilet alma ve yoldan yolcu toplama devri de bitiyor. Otobüs şirketleri başkasının adına ikinci bir şahısa bilet satamayacak. Güzergah üzerinde bulunan bilet satış yerleri dışında da yolcu alamayacak. Otobüs işletmelerinin e-Devlete kayıt ettiği isimleri kolluk kuvvetleri kontrol edebilecek. Şüpheli bir durum ya da isim ile karşılaştıklarında kontrol için güvenlik güçleri otobüse yönlendirilecek ve kontrollü sağlanacak.

Yolcuların Yükleri Kayıt Altına Alınacak

Yeni dönem sistemiyle otobüs işletmeleri taşıdıkları yolcuların kimlik numaraları ile isimleri ve yükleri e-devlet üzerinden kayıt altına alınacak. Otobüste ismi sisteme kayıt edilmemiş yolcular ya da otobüsteki yolcunun ismi sistemde bulunan kişiyle eşleşmediği durumlarda ve kayıt edilen yolcu sayısından fazla olduğu durumlarda otobüs işletmelerine ağır cezalar kesilecek.