Son zamanlarda artış gösteren otobüs kazalarının önüne geçmek üzere hükümet bir takım önlemleri devreye sokuyor. İETT’nin 520 araçla başladığı “kara kutu” uygulamasından sonra, karayolu taşımacılığı yapan 500.000 otobüste de bu sistemler zorunlu hale getirilecek.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım:”25 Ekim 2017’de Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesine göre yolcu taşımacılığı faaliyetinde kullanılacak taşıtlara kamera zorunluluğu getirildi. Buna entegre olan diğer sistem de kara kutu uygulamasıydı. Şimdi bu sistemin de araçlara takılması zorunlu hale getirilecek. Bu iki sistemle devlet sorunu tespit edip, kazaya sebebiyet veren konuların önüne geçmeye çalışacak. Sürücü uyarı sistemlerinin araçlarda kullanımının da zorunlu hale gelmesiyle birlikte kazalar yüzde 50 oranında azaltılacak. Önümüzdeki hafta içişleri Bakanlığı’nda bu konuyu görüşeceğiz.”  dedi.

Araçlara takılması zorunlu hale gelecek olan kara kutu uygulamasıyla gaz ve fren pedalı, yakıt seviyesi, vites, el freni, araç hızı, arıza bilgileri, motor, aks, şanzıman ile çevresel durum; konum, rota, mesafe benzeri hususlar incelenecek. Kara kutu ve kameralardan elde edilen veriler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Kazanın yoldan mı, sürücü hatasından mı, araçtan mı kaynaklandığı tespit edilecek.

Uygulama ile kazaların azaltılması ve kaza sonrası analiz imkanlarının arttırılması amaçlanıyor.

Kaynak: www.sabah.com.tr