Merhaba Uğur Bey, Panasonic’in yeni nesil elektronik güvenlik çözümleri ve teknolojileri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Panasonic, bünyesinde çok çeşitli üretim birimleri barındıran ve her sene dünyada en fazla patent geliştiren firmalardan birisidir. İlk güvenlik kamerasını 1956 yılında geliştiren Panasonic, güvenlik sistemlerinde geliştirdiği teknolojiler ile her zaman öncü ve sektörün yönünü belirleyen bir aktör olmuştur.

Panasonic olarak toplam güvenlik çözümleri konsepti bizim için çok önemli, bu sebeple yangın alarm ve CCTV sistemlerimizin birbirleri ile entegrasyonunu da tamamladık. Artık müşterilerimiz bu Panasonic ürünlerini tek bir yazılım üzerinden kullanabilecek.

Video görüntüleme sistemlerinde, görüntü kalitesi ile beraber ürünlerimizin başarılı olduğu bir diğer özellik ise bant genişliği tüketimi. Son dönemde kullanmaya başladığımız H.265 kodek ve geliştirdiğimiz SmartCoding teknolojisi sayesinde bant genişliği tüketiminde yüzde 75’e varan oranlarda avantaj sağlayabiliyoruz.

Son dönemlerde önemli üreticilerin güvenlik sistemlerine yapılan siber saldırılar, güvenlik sistemlerinin bu tür saldırılara karşı açıklarını gözler önüne serdi. Bu yüzden saldırılara karşı güvenlik sistemlerimizi daha güvenilir hale getirmek için dünyanın bir numaralı bilgi güvenliği şirketiyle bir çalışma içerisindeyiz. Bu sayede kamera ve kayıt cihazlarımızın haberleşmesi sırasında kullanılan şifreleme metotları, sistemimizi çok daha güvenli bir hale getiriyor. Böylece sadece güvenlik sisteminizi değil, bu sisteme bağlı olan şirketinizin diğer ağlarını da gerçekleşebilecek saldırılara karşı korumuş oluyorsunuz.

Güvenlik alanında Türkiye’deki faaliyetlerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Güvenlik alanında iş ortakları kanalımız ile birlikte büyümeye devam ediyoruz. 2017 mali yılımızda işlerimizi bir önceki yılla karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 25 büyüttük. Bu büyümenin arkasında önem verdiğimiz dikey pazarlarda yakaladığımız başarı yatıyor. Bu noktada kanalımızın bize verdiği destek çok büyük.

Bizim amacımız, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözümleri, en uygun şekilde onlara sunabilmek. Bu sayede hem müşterilerimizin verimliliğini artırıyoruz hem de toplam sahip olma maliyetlerini düşürerek daha rekabetçi olabilmelerini sağlıyoruz.

Bir kaç hafta önce sektörel basında Panasonic’in Çin’deki güvenlik kameraları üretimi yapan büyük fabrikasını satacağı ve güvenlik kamerası alanından çekileceği yönünde haberler yayınlandı. Bu konuda sizden bilgi alabilir miyiz?

Bu iddia dünyadaki bazı mecralarda yayınlandı. Fakat faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde de duyurduğumuz gibi Panasonic’in şu an için böyle bir kararı bulunmuyor. Güvenlik çözümleri, önem verdiğimiz ve başarılı olduğumuz bir faaliyet alanı. Sonlandırmak gibi bir amacımız yok. Ayrıca bu sektörde kamu güvenliğine destek verdiğimiz için şirketimizin önemli sorumluluk alanlarından biri olarak görüyoruz. Ek olarak bu alanda yeni güvenlik kameralarımızı ve yazılımlarımızı da piyasaya sürmeye hazırlanıyoruz. Bunun gibi birçok gelişme aşamasında olan çözümlerimiz de mevcut.

Verdiği bilgiler için Sayın Uğur Çağlar’a teşekkür ediyoruz.