Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, cari açığı azaltacak, katma değeri yüksek ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projelerini destekleyeceklerini ve bu seneki bütçenin ₺200 Milyon olarak belirlendiğini açıkladı.

TÜBİTAK – TEYDEB (Teknoloji ve Yenilik Destek Programları) sisteminde bazı değişikliklere gitti. Bakan Varank tarafından “TEYDEB 2.0” olarak ifade edilen sistemde esnek ve yalın bir süreç sağlamak amacıyla mevzuatları ayrı ayrı tanımlı 10 farklı destek programının, iki başlık altında toplandığını bildirdi. Sanayi Destekleri (SADE) ve Arayüz Destekleri (AYDE) olarak sadeleştirilen bu yeni destek sistemine “TEYDEB 2.0” adı verildiğini açıklayan Varank, sanayicilere yönelik hazırlanan yeni destek programına ilişkin şu bilgileri verdi:

“1 Ağustos itibariyle açılan SADE kapsamında başvurulacak projeler için ₺200 milyon bütçe ayrıldı. Yıl sonuna kadar ihtiyaçlar doğrultusunda yeni çağrılar açacağız. Bu yıl açılacak tüm TEYDEB çağrıları aracılığıyla hayata geçirilecek projelere üç yılda ₺1.2 milyar kullandıracağız. TEYDEB 2.0 kapsamında cari açığı azaltacak veya katma değeri yüksek ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projelerini destekleyeceğiz. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ürün ve teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesine destek vereceğiz. Bu yeni destek programının, cari açığın azaltılması başta olmak üzere yüksek katma değerli ürünlerin üretimine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Buradan bütün sanayicilerimize, girişimcilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni fikri olanlar ve yeni ürün geliştirmek isteyenlere her türlü desteği vermeye hazırız.”

TEYDEB 2.0 için ilk çağrı duyurusu yapıldı. Bu çağrıya 31 Aralık 2018’e kadar başvurulabilecek. Proje başvuruları ziyaretli hakemlik ile değerlendirilecek. 31 Aralık beklenmeden başvurular alındıkça değerlendirme süreci başlayacak.

Kaynak: aa, hurriyet