Hackerlar, bulut tabanlı ve video odaklı girişim Verkada’yı hackledi. Verkada’nın hizmet sağladığı hastanelerin, şirketlerin, okulların, hapishanelerin ve polis karakollarının güvenlik kameraları bilgilerini hedef alarak 150 bin güvenlik kamerasının canlı görüntülerine erişim sağladı.

Verkada’nın müşterileri arasında bulunan Tesla ve Cloudfare‘in de kamera verileri ele geçirildi. Verkada’nın kendi şirket içi kameralara verileri de ihlal edildi.

Haber kaynağından edinilen bilgiye göre, saldırı video gözetim güvenliğini ihlal etmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek isteyen uluslararası bir hacker grubu tarafından gerçekleştirildi.

Paylaşılan görüntülerde, Şanghay’daki bir deponun içindeki montaj hattındaki işçiler gösteriliyor. Hackerlar, Tesla fabrikaları ve depolarındaki 222 kameradan görüntü aldıklarını söylediler.

Verkada kameralarına ele geçirdiğini öne süren hackerlardan biri olan Tillie Kottmann siber saldırının uluslararası ölçekte kolektif bir şekilde gerçekleştirildiğini ve hedeflerinin görüntülü denetimlerin ne kadar yaygın kullanıldığını göstermek olduğunu belirtti. Grubun kameralara “root” erişim kazandığını ve kameralar kendi kodlarını yüklediklerini söyledi. Kottmann daha önce de Intel ve Nissan’a siber saldırıda bulunmuştu.

Verkada yaptığı açıklamada, “Yetkisiz erişimi önlemek için tüm dahili yönetici hesaplarını devre dışı bıraktık. İç güvenlik ekibimiz ve dış güvenlik firmamız bu sorunun ölçeğini ve kapsamını araştırıyor ve gerekli hukuki işlemlere başladık” dedi.

kaynak
thehill.com