Fren ve otopilot sistemindeki arızalardan kaynaklı kazalarda suçsuz olduğunu kanıtlamak isteyen Tesla sahipleri araçlarının pedal setine kamera sistemi kuruyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de düzenlenen Şanghay Otomobil Fuarı 2021 sırasında bir kadın, üzerinde “arızalı frenler” yazan tişörtüyle Tesla aracın üzerine çıkarak aracının frenlerindeki bir sorundan dolayı kaza yaptığını ve ölümden döndüğünü bağırarak söyledi.

Tesla ise bu protestodan sonra kadının aracının EDR (Event Data Recorder) verilerini kamuoyuyla paylaşarak aracın fren sisteminde bir sorun olmadığını söyledi. Buna rağmen son zamanlarda Tesla kaza haberlerinin artmasıyla Çin’de bazı kullanıcılar, araçlarının pedal setine kamera sistemi kurdu. Fast Technology adlı bir Çinli internet sitesi, bu kamera sistemlerine ait birkaç görüntü de paylaştı.

Yayınlanan fotoğraflar ülkedeki kullanıcının fren pedal setine kamera sistemi kurduğunu ortaya koydu.

Çinli kullanıcılar Tesla araçlarıyla kazaya karışmaları durumunda suçlu olmadıklarını kanıtlamak için fren pedalının kullanımıyla beraber kaza görüntülerini delil olarak sunacaklar.

Bu kameraları araçlarına kuran sürücüler ise araçlarıyla bir kazaya karışmaları durumunda bu kayıtlar ile haklarını savunmak istiyorlar. Ayrıca bu durum, Çinli müşterilerin Tesla’ya olan güveninin sarsıldığını da gösteriyor.

Frenlerinin çalışmadığını iddia eden bir diğer Twitter kullanıcısı ve kazaya ait olduğu iddia edilen görüntüler:

kaynak
news.mydrivers.com